גיוס בנות - פרישע קול קורא

רצון טוב
שר האלפיים
תגובות: 2286
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 3:12 pm

גיוס בנות - פרישע קול קורא

תגובהדורך רצון טוב » מאנטאג ינואר 15, 2018 11:52 am

די אמעריקאנע ליטווישע גדולים האבן נארוואס ארויסגעגעבן א שארפע רוף צו טון ככל מה שביכלתינו זיך צו מתנגד זיין קעגן די פרישע פריווען פינעם מיליטער צו אריינכאפען בנות ישראל אין מיליטער.
0o958oeb.jpg
0o958oeb.jpg (63.25 KiB) געזעהן 4910 מאל

העניך
שר מאה
תגובות: 238
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג אוגוסט 27, 2017 1:02 pm

תגובהדורך העניך » מאנטאג ינואר 15, 2018 12:27 pm

צו וועם האט מען עס געשיקט?

signout
שר חמש מאות
תגובות: 578
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יולי 01, 2014 11:37 am

תגובהדורך signout » מאנטאג ינואר 15, 2018 12:49 pm

וואס איז טאקע פשט, ס'קוקט עפעס אויב די היזיגע רבנים פארציילן פאר זיי אז עפעס גייט פאר ביי זיי, זיי ווייסען נישט? אדער זיי לייקענען עס? אדער האבען זיי געבעטן די בריוו צו קענען ניצן היץ אז מ'זאל עפעס טוהן, דאן פארוואס פעלן די אנדערע ראשי ישיבות?

זבחי צדק
שר האלף
תגובות: 1342
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג ינואר 10, 2017 7:41 pm

תגובהדורך זבחי צדק » מאנטאג ינואר 15, 2018 12:52 pm

signout האט געשריבן:וואס איז טאקע פשט, ס'קוקט עפעס אויב די היזיגע רבנים פארציילן פאר זיי אז עפעס גייט פאר ביי זיי, זיי ווייסען נישט? אדער זיי לייקענען עס? אדער האבען זיי געבעטן די בריוו צו קענען ניצן היץ אז מ'זאל עפעס טוהן, דאן פארוואס פעלן די אנדערע ראשי ישיבות?

you know
הייב ביטע נישט אן

דריידל
שר ששת אלפים
תגובות: 6404
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יולי 07, 2015 2:13 pm

תגובהדורך דריידל » מאנטאג ינואר 15, 2018 12:54 pm

ווער זענען די חותמים? איך קען נישט ליינען די נעמען

אוועטאר
וואשינגטאן
שר חמש מאות
תגובות: 623
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג ינואר 16, 2017 8:08 am

תגובהדורך וואשינגטאן » מאנטאג ינואר 15, 2018 12:55 pm

דער וואס קען ליינען די חתומות ווערט העפליך געבעטן צו שרייבן ווער זענען די חותמים. מיט דאנק פון פאראויס!
כי זה כמה נכסוף נכספתי לראות בתפארת עזיך!

זבחי צדק
שר האלף
תגובות: 1342
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג ינואר 10, 2017 7:41 pm

תגובהדורך זבחי צדק » מאנטאג ינואר 15, 2018 12:58 pm

רבי אהרן פעלדמאן, שמואל הכהן מיללער, אהרו משה שכטר, אברהם חיים לוין, חיים ברעסלער, אשר אליהו קלמנאוויטץ, יוסף הררי רפול, מלכיאל קוטלר, אלי' ...

אבן יקרה
שר שלשת אלפים
תגובות: 3712
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אפריל 19, 2017 5:41 pm

תגובהדורך אבן יקרה » מאנטאג ינואר 15, 2018 1:04 pm

וואשינגטאן האט געשריבן:דער וואס קען ליינען די חתומות ווערט העפליך געבעטן צו שרייבן ווער זענען די חותמים. מיט דאנק פון פאראויס!

הרב אהרן פלדמן ר"י נר ישראל באלטימאר, הרב שמואל הכהן מילער ר"י בית ישראל לייקווד, הרב אהרן משה שכטר ר"י מתיבתא רח"ב, הרב אברהם חיים לעווין ר"י טעלז שיקאגא, הרב חיים ברעסלער ר"י בית משה ניו ג', הרב אשר אליהו קאלמאנאוויץ ר"י מיר פלעטבוש, הרב יוסף הררי רפול ר"י עטרת התורה פלעטבוש, הרב אריה מלכיאל קוטלר ר"י בית מדרש גבוה לייקווד, הרב אלי' קנריק ר"י דפיקסקואל

אוועטאר
איינפאכער איד
שר האלף
תגובות: 1288
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג מארטש 28, 2017 12:52 pm
לאקאציע: ווערמאנט

תגובהדורך איינפאכער איד » מאנטאג ינואר 15, 2018 1:04 pm

בס"ד

כז׳ טבת תשע"ח

מע׳׳כ גדולי ישראל ראשי הישיבות והאדמו"רים בארצנו הקדושה שליט"א

הנה באה אלינו שמועה קשה שהולכים להוציא אל הפועל חוק חדש בענין גיוס בנות, ועומדת ועדת חוץ ובטחון להתכנס ותיכף אחר כך יחול החוק בפועל.

החוק החדש בא לשנות את החוק הקיים כארבעים שנה וחוץ מזה מגיעות שמועות שגם עכשיו כבר מקשים על בנות ישראל לקבל פטור.

ופונים אנו למעכ׳׳ת למחות בדבר ולזעוק ולהריע על הצרה הגדולה שלא תבא.

ידוע לנו גודל מסירות נפשם של רבותינו מרן החזו"א מרן הגרא"ז מלצר ומרן הגרי״ז ומרן הקה"י ומרן ה"אבי עזרי" ועוד ומפה מרן הגר"א קוטלר ומרן הגר"ם פיינשטיין ומרן הגר"א קלמנוביץ ומרן ר' יעקב קמינצקי ועוד זכותם יגן עלינו שלא יפגעו ואפילו במשהו בגיוס בנות, דבר שכל התורה תלוי בו, ופסקו שהוא ביהרג ואל יעבור על בנות ישראל לשרת בצבא או בשירות לאומי.

וליהוי ידוע שגם בנפשינו הדבר ונעמוד לימינכם ונעשה כל שביכולתינו לעשות לעורר הציבור בפה ולעשות מה שצריך כשלוחי דקמאי של גדולי ישראל הנ"ל לשעבר.

וע׳׳כ פונים אנו לכל הגורמים שלא לנגוע בחוק הקיים כלל.

וכן פונים אנו לכל מי שביכלתו באה׳׳ק לפעול בכל תוקף ושלא לחכות עד שח׳׳ו יאוחר מדי ויהי׳ה מעוות לא יוכל לתקון.

הכו׳׳ח בכל הכבוד הראוי

אהרן פלדמן, שמואל הכהן מילעער, אהרן משה שכטער, אברהם חיים לוין, חיים ברעסלער, אשר אליהו קאלמנוביץ, יוסף הררי רפול, אריה מלכיאל קוטלר, אליהו קנריק,

חלהדעקל
שר האלף
תגובות: 1221
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 09, 2015 4:44 pm

תגובהדורך חלהדעקל » מאנטאג ינואר 15, 2018 1:10 pm

איינער ווייסט מער פשטים איבער דעם נייעם חוק וואס שטייט יעצט ביים 'וועדת הביטחון'?

דעס איז א געזעץ וואס דארף אויך דורכגיין אין כנסת?
1 + 1 = חלה דעקל...

רצון טוב
שר האלפיים
תגובות: 2286
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 3:12 pm

תגובהדורך רצון טוב » מאנטאג ינואר 15, 2018 1:35 pm

די סיבה פארוואס מען האט עס פונקט יעצט געשיקט איז צוליב וואס עס גייט פארקומען א זיצונג אינעם כנסת איבערן נייעם געזעץ פאר גיוס בנות

ערב הדיון בועדת חו"ב על חוק הגיוס, גדולי התורה בארצות הברית מתריעים בדאגה רבה ועצומה לנוכח התקנות החמורות של פטור דת מהצבא לבנות דתיות שאמורות להיות מתוקנות ביום שלישי הקרוב .

ביום שלישי הקרוב אמורה ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, להתכנס ולהוציא לפועל וועדה חדשה שתכריע מי זכאית לפטור מטעמי דת מהצבא ומי לא. כיום כל בת חרדית או דתית הלומדת בסמינר זכאית לחתום על תצהיר דת לפיו היא שומרת על כשרות בבית ומחוצה לו ואינה נוסעת בשבת – ובכך זכאית לפטור משירות צבאי. לפני חמש שנים חוקק תיקון לחוק זה, הקובע כי אם הבת שהגישה את הפטור אינה עומדת באחד מהתנאים המצדיקים פטור מטעמי דת תוכל הוועדה לדחות את בקשתה לפטור והבחורה תחויב בגיוס לשירות צבאי, עד עתה לא נאכף החוק בשל ההמתנה לאישור התקנות. כעת מבקשים להחיל את אותם תקנות.

אחד העסקנים אומרים: "המשמעות של כל זה היא הרת אסון". לפי החוק הישן – שנוסח באופן הקובע הקלות גדולות על בנות ישראל בין חרדיות ובין דתיות ואפילו כאלו שרמת הדתיות שלהן היא אך ורק בכך שאינן נוסעות בשבת ושומרות כשרות.

ופירוט הדברים:
א. עד היום, בת שקיבלה פטור מטעמי דת, אפילו אם אחר כך ירדה מן הדרך ח"ו וחיללה שבת, אי אפשר לבטל לה את הפטור. הרעיון שבכך הוא, שבת דתיה, גם אם תהיה בתקופת חולשה רוחנית, במקרים רבים סופה לחזור ובאם תלך לצבא הרי זה מעוות לא יוכל לתקון.
ב. עד היום, אפילו במקרה שנטען על הבת ששיקרה בשעת הגשת התצהיר, אי אפשר לבטל לה את הפטור אלא בהליך פלילי בו יוכח בהוכחה מוחלטת שהיא הצהירה שקר, אך אם אין הוכחה מוחלטת ואי אפשר להרשיע אותה בפלילים אי אפשר לבטל לה את הפטור. הרעיון בחוק זה הוא, שאין מתן הפטור לבנות ישראל בגדר "מתנה" אלא שאין זכות לכפות שום בת ישראל לשרת בצבא מפני שהשירות הצבאי לבנות הוא אסור ברמה החמורה ביותר של "יהרג ואל יעבור", ולכן גם כשהיא דתיה ברמה נמוכה ביותר או אפילו בספק, הינה זכאית לפטור.

לפי התקנות החדשות שבתיקון לחוק, הופכות את הקערה על פיה.
בת דתיה או חרדית שקיבלה פטור מהצבא, אם נהגה באופן שאינו תואם מהותית אחד מהתנאים הנדרשים, תוך 24 חודשים מקבלת פטור מהצבא, רשאי הפוקד להגיש לוועדה בקשה לביטול הפטור.
כלומר, אם במשך שנתיים מזמן קבלת הפטור, הבת חיללה שבת או שאינה נוהגת בצניעות וכדו' [וכבר כיום הצבא משתמש ברשת המקוונת לעקוב אחר הבנות] יבטלו לה את הפטור.

עוד החמרה גדולה וחמורה יש בחוק זה, שכשם שקודם נתינת הפטור, אם לא נתברר להם שהיא באמת דתיה, אינם נותנים לה את הפטור, כך גם אחרי קבלת הפטור תוכל הועדה לחזור ולקרוא לה ולברר את דתיותה ודבר זה הוא פתח גדול להתנכלויות מצד גורמי הצבא.
נוסיף עוד שהבג"ץ פסק בשנים האחרונות להחמיר שהבת צריכה להיות דתיה ולא די בכך שאינה נוסעת בשבת, וגם נתן כח לצבא לבדוק אם הבנות דתיות כראוי – כל זה נגד כוונת החוק המקורית, והצבא מקיים זאת הלכה למעשה. ואחר החוק החדש שהצבא ימשיך לעקוב אחר התנהגות הבנות – בצירוף חומרת הבג"ץ, הסכנה מוחשית ביותר.
חוק זה הוא אסון נורא בין לציבור הדתי ובין לציבור החרדי.

לציבור הדתי, כי בודאי יש הרבה בנות ישראל שומרות דת באופן כללי, אך יש להם מעידות ונפילות ובפרט בגיל ההתבגרות ובנות רבות מאד שזכאיות לקבל פטור ישללו מהן את הפטור. אך גם בציבור החרדי כמה מקרים יש של נפילה זמנית בדברים מסוימים וההורים משקיעים כל כוחם להעמידה על דרך התורה וחלילה חלילה לפי חוק זה יעשקו מההורים את בנותיהם ויהיה זה בכיה לדורות.
וכל זה צפוי לקרות ביום שלישי הקרוב.
בעקבות כך יוצאים גדולי התורה בארצות הברית במכתב נוקב ומעורר, שמתקבל בשעות אלו בארץ הקודש.

ODOM
שר מאה
תגובות: 152
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אוגוסט 15, 2017 9:41 am

תגובהדורך ODOM » מאנטאג ינואר 15, 2018 2:33 pm

איך האב באקומען אין מייל פון א"י. זעט אויס אז וועגין דעם רעדטזיך:
דאגה בעולם היהודי לקראת ישיבת ועדת חוץ ובטחון מחר לאישור תקנות חדשות שנועדו לפרוץ פרץ לשלוח יד בבנות ישראל בסוגיית הגיוס
בשונה מתעודות פטור אחרות נקבע בחוק, כי 'פטור' בנות דתיות לאחר קבלתו הינו סופי ובלתי הפיך. וע"מ לבטלו יש לפתוח בהליך של הרשעה פלילית הדורשת הוכחה מעבר לכל ספק סביר, ורק בסיומו של תהליך מורכב וכמעט בלתי ניתן ליישום זה ניתן לבטל את הפטור. מחר מתכננים בממשלה לשנות את ההליך. * ע"פ דרישת מנהיגי היהודים נקבע בתיקון 13 לחוק, כי גם בת שבאה מרקע משפחתי דתי, אף אם היא אינה דתית ושומרת מצוות באופן מלא תהיה זכאית לקבל את תעודת הפטור לאחר שתעמוד בפני וועדה מיוחדת. בשנת תשע"ו עיוות בג"ץ את החוק וקבע כי כי לא די בשמירת כשרות בבית ומחוצה לו ואי נסיעה בשבת, אלא על הבת לנהל אורח חיים דתי מלא. * בשנת תשנ"ב ביטל אלי בן דהן, כיום סגן שר הבטחון הפועל רבות להרחיב את גיוס החרדים לצבא, את האפשרות להחתמת טפסי דיחוי על ידי רבני בד"ץ פרטיים כדוגמת 'העדה החרדית'. בתקופה הקרובה מתכננים בועדת חו"ב לאסור על הגעת דיינים להופיע בבתי ספר דתיים וסמינרים חרדים לחתום על הצהרות התלמידות. * מרן הגרא"מ שך זיע"א: "והאמת כי על דעתי היה שיש לעזוב את הקואליציה מיד כי לא על מנת כן נכנסנו, אבל חזקו עלי דברי העסקנים… והוסבר לי שהובטח כי הבנות של ׳הווי משפחתי דתי' באמת ישוחררו כולן ולא ייקראו אפי' לוועדת פטור, ואף במקרה שיש צורך בבירור יקראו לעדים ולא לבת" * מנהיגי יהדות הגולה מתריעים: "החוק החדש בא לשנות את החוק הקיים כארבעים שנה וחוץ מזה מגיעות שמועות שגם עכשיו כבר מקשים על בנות ישראל לקבל פטור. יש לפעול בכל תוקף ולא לחכות עד שח"ו מאוחר מדי ויהיה מעוות לא יוכל לתקון"
אתם קרויים אדם ואין אומות העולם קרויים אדם

אוועטאר
משה11
שר האלף
תגובות: 1225
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג יולי 06, 2017 3:49 pm

תגובהדורך משה11 » מאנטאג ינואר 15, 2018 2:52 pm

מכתב _גדולי_התורה בארה''ב - גזירת גיוס בנות.png
מכתב _גדולי_התורה בארה''ב - גזירת גיוס בנות.png (112.09 KiB) געזעהן 4598 מאל
דא קענט איר טרעדן סטאקס אן קיין עקסטערע אפצאהלבאקומט א פרי סטאק בלויז פאר'ן אויפסיינען
אויב האט איר א פראגע איבער טרעדינג פרעגט זייער גערן אין אישי

רצון טוב
שר האלפיים
תגובות: 2286
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 3:12 pm

תגובהדורך רצון טוב » מאנטאג ינואר 15, 2018 3:32 pm

א אהל מחאה ווערט אוועקגעשטעלט ביים כנסת
אהל מחאה.jpg
אהל מחאה.jpg (232.29 KiB) געזעהן 4537 מאל


א יום תפילה מארגן לקראת די פלאן צו מחוקק זיין נגד בנות ישראל א חוק השמד
יום תפלה מחר - יום ג' על גזירת גיוס בנות.png
יום תפלה מחר - יום ג' על גזירת גיוס בנות.png (46.28 KiB) געזעהן 4537 מאל

געלויבט
שר מאה
תגובות: 241
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג אפריל 30, 2017 3:48 am

תגובהדורך געלויבט » דינסטאג ינואר 16, 2018 11:46 am

שארפע בריוו מטעם העדה החרדית.
צוגעלייגטע
הכלה אתם עושים - על גיוס בנות - עדה החרדית.jpg
הכלה אתם עושים - על גיוס בנות - עדה החרדית.jpg (296.45 KiB) געזעהן 4427 מאל

רצון טוב
שר האלפיים
תגובות: 2286
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 3:12 pm

תגובהדורך רצון טוב » דינסטאג ינואר 16, 2018 12:32 pm

פילע עצרות תפילה זענען היינט פארגעקומען און דרשות נגד הגזירה
אויך אין ב"ב ביים כולל חזו"א איז פארגעקומען דרשות ווי מען האט מעורר געווען וועגן חוו"ד הגדולה פינעם חזו"א וואס האט בשעתו גע'פסקנט אז מגייס זיין בנות ישראל איז ביהרג ואל יעבור

בילדער פון ירושלים
חלק תמונות מעצרת ירושלים על גיוס בנות ביום ב כח טבת תשעח (4).JPG
חלק תמונות מעצרת ירושלים על גיוס בנות ביום ב כח טבת תשעח (4).JPG (113.14 KiB) געזעהן 4352 מאל
חלק תמונות מעצרת ירושלים על גיוס בנות ביום ב כח טבת תשעח (1).JPG
חלק תמונות מעצרת ירושלים על גיוס בנות ביום ב כח טבת תשעח (1).JPG (112.79 KiB) געזעהן 4352 מאלאין אמעריקא איז אויך מפורסם געווארן בקשות לעורר רחמי שמים
אמעריקא.png
אמעריקא.png (91.74 KiB) געזעהן 4352 מאל

אוועטאר
ס'רעגענט ס'גיסט
שר האלף
תגובות: 1065
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג ינואר 04, 2018 11:15 am

תגובהדורך ס'רעגענט ס'גיסט » דינסטאג ינואר 16, 2018 4:05 pm

איינער מיט די נייע בריוו פון די עדה החרדית?

אוועטאר
איינפאכער איד
שר האלף
תגובות: 1288
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג מארטש 28, 2017 12:52 pm
לאקאציע: ווערמאנט

תגובהדורך איינפאכער איד » דינסטאג ינואר 16, 2018 5:45 pm

עס קורסירן שמועות אז דא אין אמעריקע ארבייט מען אצינד אויף א קול קורא פון די גדולי ישראל שליט"א, דאס וועט לכאורה נישט קענען באשטעטיגט ווערן ביז מען זעהט טאקע דעם קול קורא הענגען אויף די ווענט.

אוועטאר
איינפאכער איד
שר האלף
תגובות: 1288
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג מארטש 28, 2017 12:52 pm
לאקאציע: ווערמאנט

תגובהדורך איינפאכער איד » דינסטאג ינואר 16, 2018 5:54 pm

http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... =&pgnum=25

"המאור" טבת תשי"ד, באריכטעט [פון עמוד 25 און ווייטער] די מערכות פון אגודת ישראל, אגודת הרבנים, און יהדות החרדית, קעגן די ביטערע גזירה פון גיוס נשים ושירות לאומי.
מערקווירדיג אז די ערשטע פארזאמלונג קעגן גיוס נשים איז פארגעקומען דורך די אגודת ישראל - ווי איר וועט זעהן אינעם קונטרס.
אגב, די התאחדות הרבנים איז ערשט געגרינדעט געווארן א יאר שפעטער בשנת תשט"ו.

אוועטאר
סעטינגס
שר חמש מאות
תגובות: 731
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג אוגוסט 13, 2015 2:59 pm

תגובהדורך סעטינגס » דינסטאג ינואר 16, 2018 6:20 pm

ס'רעגענט ס'גיסט האט געשריבן:איינער מיט די נייע בריוו פון די עדה החרדית?
כ'מיין אז דערווייל איז נישטו קיין נייע בריוו פין בית דין, לכאורה רעדטסטו פין די צעטיל דא אויבן, כ'ווייס נישט אויב ס'קומט טאקע פין די עדה
געלויבט האט געשריבן:שארפע בריוו מטעם העדה החרדית.

רצון טוב
שר האלפיים
תגובות: 2286
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 3:12 pm

תגובהדורך רצון טוב » מיטוואך ינואר 17, 2018 2:51 pm

די היינטיגע 3 צייטונגען יתד נאמן/המודיע/המבשר קומען אפיציעל ארויס פון אינטערן קארפעט
זיי לייגן אהן אויף הגאון רב אלישיב ז"ל אז נאך בימיו האט זיך שוין אנגעהויבן די מהלך פון נאכגעבן די מיליטער צו צוימען די פטורים אויף בנות ישראל,
די צייטונגען הנ"ל זאגן אז זיי ראטעווען גאר מיט דעם וואס מען וועט צושטעלן א מיליטערישע קאמיסיע וואס וועט דורכגיין יעדע פטור צו מען זאל יא אדער נישט פסל'ן אנשטאט סתם יעדער קצין אין מיליטער זאל קענען פסל'ן.
היינט אויף די אש ממזרח ליניע פאר די ספרדים איז דא א שארפע ארויסטריט פין א תלמיד פון הרב אלישיב אויף די צייטונגען הנ"ל.

רצון טוב
שר האלפיים
תגובות: 2286
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 3:12 pm

תגובהדורך רצון טוב » דאנארשטאג ינואר 18, 2018 4:21 pm

2.bmp
2.bmp (349.37 KiB) געזעהן 3887 מאל


אינפארמאטיווע ידיעות איבער די געזעץ אויף גיוס בנות

חלק א' חלק ב'מודעה.jpg
מודעה.jpg (220.61 KiB) געזעהן 3887 מאלאין לעיקוואד איז דעס מיט עטליכע וואכן צוריק געווארן מפורסם

לעקוואד.jpg
לעקוואד.jpg (377.87 KiB) געזעהן 3887 מאל

רצון טוב
שר האלפיים
תגובות: 2286
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 3:12 pm

היסטאריש!

תגובהדורך רצון טוב » דאנארשטאג ינואר 18, 2018 4:58 pm

מזרחי'סטישע רבנים האבן די וואך שארף ארויסגעטרעטן קעגן די מיליטער צוליב זייער התנהגות נגד התורה
די שר הבטחון ליבערמאן רעאגירט צו זייער ארויסטריט:
שר הביטחון תקף את הרבנים שלמה אבינר ושמואל אליהו, שהתבטאו נגד שירות צבאי מעורב של נשים וגברים


היסטארישער מכתב פון בית דין העדה החרדית ! יארע 2018 סכנת גזירת גיוס בנות במלוא עיצומה רח"ל !

שעת הגזירה - עדה החרדית - על גיוס בנות.jpg
שעת הגזירה - עדה החרדית - על גיוס בנות.jpg (231.59 KiB) געזעהן 3688 מאל

רצון טוב
שר האלפיים
תגובות: 2286
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 3:12 pm

תגובהדורך רצון טוב » פרייטאג ינואר 19, 2018 12:20 pm

שעת הגזירה - עדה החרדית - על גיוס בנות.jpg
שעת הגזירה - עדה החרדית - על גיוס בנות.jpg (231.59 KiB) געזעהן 3688 מאל


די הפלס איבער די מצב פון גיוס בנות

גרויס זארג הערשט ביים ציבור החרדי

א קלארע איבערזיכט אויפן מצב

די משפחה פון רב אלישיב שטעלט ארויס א הכחשה
יסכר פי דוברי שקר.jpg
יסכר פי דוברי שקר.jpg (111.7 KiB) געזעהן 3688 מאלוואס זאגט די צה"ל אויפן מצב ?

דברי דובר צהל בעצמו אומר......jpg
דברי דובר צהל בעצמו אומר......jpg (138.32 KiB) געזעהן 3688 מאל

אוי וויי טאטע
שר מאה
תגובות: 170
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג ינואר 16, 2018 8:56 pm
לאקאציע: בין נפש אלוקית והבהמית

תגובהדורך אוי וויי טאטע » פרייטאג ינואר 19, 2018 1:01 pm

די דיון אין כנסת איז אפגעשטיפט געווארן אויף מאנטאג בשלח. זייט מתפלל.
מיין נאמען סימבאליזירט נישט מיין אלגעמיינע וועזן, נאר א שוואכקייט אין די מינוט פון זיך ברעכן קאפ פאר א 'ניק'...


צוריק צו “אקטועלע נייעס”

ווער איז אונליין

באנוצערס וואס דרייען זיך דא: נישטא קיין איינגעשריבענע באנוצערס און 2 געסט