נייעס און קרישקעלעך פון אומאן, אוקריינא

אידישע נייעס און לאקאלע קרישקעלעך

די אחראים: יאנאש,אחראי,געלעגער

דאקטער רפאל
שר האלף
תגובות: 1138
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג פעברואר 21, 2021 4:37 pm

Re: וְעַל הַמְדִינוֹת בּוֹ יֵאָמֵר אֵיזוֹ לַחֶרֶב וְאֵיזוֹ לְשָׁלוֹם - אומאן ראש השנה תשפ"ג

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך דאקטער רפאל »

אפי די מלחמה ענדיגט זיך מיט א געווינס פאר אוקריינע וואלט איך מורא געהאט אריין צוטרעטן אין דעי לאנד די נעקסטע שטיק צייט, יעדע אוקריינישער העכער אכטצען דרייט זיך ארום מיט לאנגע מאשין גאנס, די פריזשדער איז אנגעפילט מיט פלאש באמבעס...
סקערי!
When I is replaced by "WE", Illness becomes Wellness
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים
תגובות: 2439
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אוגוסט 12, 2020 2:22 pm
לאקאציע: מאנטשעסטער

Re: וְעַל הַמְדִינוֹת בּוֹ יֵאָמֵר אֵיזוֹ לַחֶרֶב וְאֵיזוֹ לְשָׁלוֹם - אומאן ראש השנה תשפ"ג

• ציטיר

תגובה דורך גרינוויל תושב »

דאקטער רפאל האט געשריבן:אפי די מלחמה ענדיגט זיך מיט א געווינס פאר אוקריינע וואלט איך מורא געהאט אריין צוטרעטן אין דעי לאנד די נעקסטע שטיק צייט, יעדע אוקריינישער העכער אכטצען דרייט זיך ארום מיט לאנגע מאשין גאנס, די פריזשדער איז אנגעפילט מיט פלאש באמבעס...
סקערי!

איר פארט יעדע יאר ראש השנה קיין אומאן?
אויב נישט, וועט איר קיינמאל פארשטיין די מסירת נפש פון ברסל'ע חסידים צו פארן צו זייער רבי אויף ראש השנה.
ליבי ובשרי
שר האלפיים
תגובות: 2194
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג נאוועמבער 15, 2019 1:41 pm

• ציטיר

תגובה דורך ליבי ובשרי »

דאכציך אז איחוד ברסלב האט עס דעזיגנירט פאר א בונקער.
דאקטער רפאל
שר האלף

• ציטיר

תגובה דורך דאקטער רפאל »

גרינוויל תושב האט געשריבן:
דאקטער רפאל האט געשריבן:אפי די מלחמה ענדיגט זיך מיט א געווינס פאר אוקריינע וואלט איך מורא געהאט אריין צוטרעטן אין דעי לאנד די נעקסטע שטיק צייט, יעדע אוקריינישער העכער אכטצען דרייט זיך ארום מיט לאנגע מאשין גאנס, די פריזשדער איז אנגעפילט מיט פלאש באמבעס...
סקערי!

אויב נישט, וועט איר קיינמאל פארשטיין די מסירת נפש פון ברסל'ע חסידים צו פארן צו זייער רבי אויף ראש השנה.

נאופ, נאך קיינמאל נישט געווען.
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

ליבי ובשרי האט געשריבן:דאכציך אז איחוד ברסלב האט עס דעזיגנירט פאר א בונקער.

גערעכט, דאס איז טאקע די פייל נאמען אויף די מקוה בילדער
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

דאקטער רפאל האט געשריבן:
סקערי!

כ'האב גלייך פארשטאנען אזוי, נו נו, איר וועט עס נישט אזוי שנעל פארשטיין, עיין בהאשכול של אומאן ראש השנה תשפ"א
דאקטער רפאל
שר האלף

• ציטיר

תגובה דורך דאקטער רפאל »

דאקטער רפאל האט געשריבן:
סקערי!

כ'האב גלייך פארשטאנען אזוי, נו נו, איר וועט עס נישט אזוי שנעל פארשטיין, עיין בהאשכול של אומאן ראש השנה תשפ"א

נישט געמיינט צו זאגן אז מ'גייט נישט פארן, נאר מ'דארף שטארק מתפלל זיין דער אויבערשטער זאל האלטן זיין רעכטע האנט0
orthodox
אנשי שלומינו
תגובות: 4
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג פעברואר 28, 2022 9:46 am

• ציטיר

תגובה דורך orthodox »

בילד
להסיר הקטרוגים ולהמתיק הדינים

חסידי ברסלב מקבלים עליהם קבלות טובות וללמוד משניות עבור נשמות הנפטרים שנחטטו בעיר אומן בשנים האחרונות – להמתיק הדינים ולהסיר הקטרוגים, ושנזכה לבא לציון רבינו הקדוש ושיסתיימו המלחמות אכי"ר.

דברי זקן מנהיגי ברסלב
הגה"צ רבי יעקב מאיר שעכטער שליט"א
בדברים חוצבים להבות אש על קאמפיין המתקת הדינים שהתקיים אלול תש"פ בעיר אומן
"ע"י שיתקנו הענין של חיטוטי שכבי באומאן יזכו לעורר רחמים וחסידי ברסלב יוכלו להגיע לאומן"

פאלגענד איז די פילע רעקארדירונג
״בסייעתא דשמיא, איך פריי זיך צו הערן וואס מען איז עוסק אין דעם תיקון און מען מאכט קבלות טובות כדי עס זאל אונז מכופר ווערן די חטא און דעם פשע וואס איז געטוהן געווארן אז מען האט אובד געווען הייליגע קברים קדושים וטהורים וואס זיי שיינען אויף דער וועלט וואס דאס איז גאר א גרויסער חטא רח"ל...

״...און מיט דעם וואס מען פאררעכט דאס וועט מען זוכה זיין צו מעורר רחמים זיין און מען זאל זוכה זיין צו א גוטע יאר א זיסע יאר א געבענטשטע יאר עס זאל נמתק ווערן פון אונז אלא דינים אין אלע גבורות הקשות פון אונז און פון אלע אידן און מען זאל זוכה זיין צו מקיים זיין די רצון פונעם הייליגן צדיק קומען צו אים אויף ראש השנה און מקבל זיין זיינע תיקונים הנפלאים וואס ער טוט פאר אונז וואס ער רעדט אן פאר אונז עס זאל ווערן אנגענומען אונזערע תפילות און די פון עם ישראל ברחמים וברצון אמן״.
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

.
אטעטשמענטס
uman updates.jpg
uman updates.jpg (129.5 KiB) געזען 4344 מאל
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

די פרעזידענט רעדט פון אומאן
אטעטשמענטס
IMG_20220302_084003_871.jpg
IMG_20220302_084003_871.jpg (83.27 KiB) געזען 4282 מאל
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

היינטיגע דעילי דער איד

לעצטע אידן פאַרלאזן שטאט אומאַן

אוקריינע – די לעצטע באס צו ראַטעווען אידן וואס וואוינען אין אומאַן האט פאַרלאזט דאס פּלאַץ מאנטאג נאַכט, מיט פאַמיליעס, פרויען און קינדער וועלכע זענען אַריבערגעברענגט געווארן די גרעניץ אַריין קיין אונגאַרן, איבערלאזנדיג בערך זיבעציג אינדיווידועלע אידן ווייטער אין אומאַן. די פושקינא געגנט ווערט ווייטער גענוצט דורך אידן און נישט-אידן צוגלייך אַלס א בונקער ווען די סירענעס צעפייפן זיך, און ווי מען הערט ווערט דער קבר פון הרה"ק רבי נחמן מברסלב זי"ע אפּגעהיטן דורך אוקריינישע נעשאנעל גאַרד.
ברוינע באנאנע
שר האלף
תגובות: 1928
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג דעצעמבער 28, 2017 10:14 am

• ציטיר

תגובה דורך ברוינע באנאנע »

מ'קען דאס קויפן צי פארן קיין אומן
אטעטשמענטס
IMG-20220302-WA0006.jpg
IMG-20220302-WA0006.jpg (36.42 KiB) געזען 3863 מאל
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

חדשות אומן • יו"ר 'איחוד ברסלב באומן' הרב נתן בן נון שליט"א בראיון על המתרחש בציון: "אומן ממש לא שקטה"

• ציטיר

בצל מלחמת רוסיה אוקראינה: יו"ר 'איחוד ברסלב באומן' הרב נתן בן נון שליט"א בראיון על המתרחש בציון: "אומן ממש לא שקטה"

"כולם יורדים למרחבים המוגנים המאולתרים, המצב לא נראה פה – בלשון המעטה – טוב, כל האינפורמציה שמגיע, אף אחד לא יודע עד כמה זה נכון, ולא יודעים איך מתקדמים מפה הלה"

"נשארנו כרגע כ- 20 חסידים כאן במקום, והחיים מתנהלים כמו בישראל בשעת מלחמה, אזעקות רצים למרחבים המוגנים, מפסיק, חוזרים, בלילה יש עוצר מ22:00 ועד 06:00, יש הלעטה (= צריכים לשמור על חושך מוחלט בלילות)".

"אנחנו בשיתוף מלא עם המשמר הלאומי, עם המשטרה, עם שירותי הביטחון, הם משליטים פה סדר מופלא, כל האזרחים כאן נרתמים למאמץ הלאומי פה, זה ממש אחרת ממה שחשבנו וממה שציפינו"

https://drive.google.com/file/d/1qKu-TL ... sp=sharing
אטעטשמענטס
נתן-בן-נון-על-גבי-הציון-•-ברסלב-נייעס.jpg
נתן-בן-נון-על-גבי-הציון-•-ברסלב-נייעס.jpg (251.85 KiB) געזען 3199 מאל
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

א הייסע קאווע האט געשריבן:
סטאוו יא פיטא האט געשריבן:
קוק אויף דיך אליינס האט געשריבן:CNN מיט אידן אין אומן.

ווידאו:
https://www.dropbox.com/s/9kb9ann2waz71 ... 9.mp4?dl=0

ׁׁ(ביים סוף ווערט אינטערוויוד דער צדיק מיט די לאנגע האר, ער איז שוין דארט 7 חדשים זאגט ער)

פאר די נטפרי באנוצער!-163
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

.
אטעטשמענטס
0006.jpg
0006.jpg (147.51 KiB) געזען 3176 מאל
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

חדשות אומן • דימה מאומן בראיון עם בעריש ידיד מערכת 'ברסלב נייעס': "אני בבית, לעתים קרובות צריך לרדת למרתף, 7-8 פעמים ביום באומן שומעים צפירה ורצים למקלטים, ביום הראשון למלחמה פגעו כמה פצצות בבתים"

בין הפגזה לאזעקה: בעוד עיניי אנשי שלומינו חסידי ברסלב כולם נשואות בפחד ואימה לעיר הגעגועים אומן, ויחדיו עם העולם כולו חרדים לגורלם של היהודים ועמם אף לשאר מעשי ידיו – האוכלוסייה שעדיין ברחבי אוקראינה, לראות כיצד יפול דבר, והאם רוסיה תשנה כיון או תמשיך במתקפה נגד אוקראינה, פנינו ל'דימה' מעיר הגעגועים אומן.

דימה, אחד מהגויים המקומיים שדובר עברית. ומתגורר באומן היהודית. אוקראיני עם לב טוב, תמיד עוזר ואוהב לעזור לכל מי שזקוק, הוא בקשר טוב מאד שעובד הרבה עם אנ"ש באומן, וגם עכשיו תחת האש הוא מנסה לעזור, לדבריו, הוא לא מתכוון לברוח.

הראיון המלא לפניכם:

"שָׁלוֹם! שמי דימה, אני גר בעיר אומן באוקראינה כבר שנים רבות. הרבה מהחסידים מכירים אותי, גם בימים טרופים אלה אני כאן".

'דימה' מספר: "גם בימים טרופים אלה אני כאן, אני גאה בעם שלי, תחושת הפחד נעלמה בשעות הראשונות של המלחמה, אני חושב שהיהודים מבינים היטב איך אני מרגיש, ישראל נמצאת במלחמה מהיום הראשון לקיומה, אבל חוסר הוודאות מפחיד, זה מאוד מפחיד שהמלחמה הזו יכולה להימשך שנים".

שאלנו אותו למה הוא לא נמלט עם היהודים שנמלטו, "אפילו לא חשבתי לרוץ, למה לי לרוץ? אני כאן על אדמתי, אני גר כאן, זה הבית שלי.

שאלנו אותו "האם נשארת במקום יחד עם יהודים? או שאתה נמצא במקלט או במטרו של קייב מסתתר, איפה אתה בימים אלה?"

"אני בבית, לעתים קרובות צריך לרדת למרתף, 7-8 פעמים ביום באומן שומעים צפירה ורצים למקלטים, ביום הראשון למלחמה פגעו כמה פצצות בבתים, אם צריך, אני מוכן להגן על העיר".

אומן בימים אלה כמעט ריקה מיהודים: "זה דבר שאתה רגיל לראות? או זה משהו שלא חשבת שיקרה?" שאלנו. דימה מספר בעברית טובה מאד, "מספר קטן של יהודים נשארו באומן, האנשים האלה נשארים כאן, אני לא חושב שהיעדר מבקרים מפתיע אותי עכשיו, כבר ראיתי את זה בגלל הקורונה".

הסתקרנו לגבי ראש השנה, "מה לגבי ראש השנה? אתה חושב שהמקום השנה יהיה מלא ביהודים כמו בשנים לפני הקורונה?". דימה אומר: "אני מאוד רוצה להאמין שהכל ייגמר מהר מאוד, אני מקווה שנחזור לחיים שלווים לפני ראש השנה ובראש השנה יגיעו אלינו הרבה יהודים. אוקראינה זקוקה לתמיכה של כל המדינות. בבוקר לחץ נשיא אוקראינה ביהודים לא לשתוק על פשעי פוטין והזכיר את אומן".

"אני שמח לקבל תמונות וסרטוני תמיכה מחברים יהודים, אני חושב שעכשיו כולם רואים שלאוקראינים וליהודים יש הרבה במשותף, הרבה פעמים בהיסטוריה של האנושות כמה אנשים ניסו להשמיד את היהודים, אבל התברר שהם חזקים יותר, אותו דבר מחכה לאוקראינים".

מה שנשאר לנו זה לקרוע שערי שמים! להתפלל לזעוק ולהריע למען עמך בית ישראל הנמצאים ברגעים אלו בסכנת נפשות ממש, ולכוון גם על שאר יצירי כפיו – כלל האוכלוסייה שנמצאת תחת הפגזות, ולזכור היטב שהראש השנה של רבינו הקדוש בסכנה האיומה ונוראה ועל כך בעזרהי"ת בכתבה מיוחדת ועד אז הרבו בתפילה עורו ועוררו.

https://drive.google.com/file/d/1l8E3iZ ... sp=sharing
אטעטשמענטס
דימה-מאומן-ברקע-הרס-•-ברסלב-נייעס.jpg
דימה-מאומן-ברקע-הרס-•-ברסלב-נייעס.jpg (271.97 KiB) געזען 3167 מאל
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

מידיא באריכט איבער אומאן שעלטער

• ציטיר

קיעוו – די גלאבאלע מידיא האט נעכטן באריכטעט איבער דעם אז די איינריכטונגען ביים ציון הקדוש אין אומאן, אריינגערעכנט די מקוה, איז פארוואנדלט געווארן אין א באמבע שעלטער פאר די לאקאלע איינוואוינער. דער באריכט ערווענט אז עסקנים האבן אויסגעשטעלט העלצער אלס בענק אין דער גאנצער מקוה וואס איז גאר פּאסיג פאר א באמבע שעלטער ווען די סירענעס צעפייפן זיך, וויבאלד עס איז געבויט אינעם בעיסמענט פון דעם ריזיגן קלויז.
אטעטשמענטס
unnamed (4).jpg
unnamed (4).jpg (87.48 KiB) געזען 3149 מאל
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

"לֹּא יִרְצוּ לְהִשְׁתַּתֵּף וּלְהִלָּחֵם"• מה שקיבל רבי נחמן בורשטיין על 'מגילת סתרים'

• ציטיר

מגילת סתרים: "יַכְרִיחוּ אוֹתָם לְהִשְׁתַּתֵּף בַּמִּלְחָמוֹת בְּעַל כָּרְחָם" – הגה"ח רבי נחמן ישראל בורשטיין זצ"ל מספר את מה שהוא קיבל מזקני אנ"ש בדור הקודם על 'מְגִלַּת סְתָרִים':

בעולם מצטטים רבות בימים האחרונים את דברי רבינו הקדוש שנמסרו ב'מגילת הסתרים' המובאים ב'שיח שרפי קודש': "אָמַר רבי אברהם בן רבי נחמן זִ"לִ לְרַבִּי לֵוִי יִצְחָק זִ"לִ, שֶׁבִּמְגִילַת סְתָרִים הָיָה כָּתוּב, שֶׁבְּעִקְבְתָא דִמְשִׁיחָא יִהְיוּ כָּאֵלּוּ קֵיסָרִים וּמְלָכִים שֶׁלֹּא יִרְצוּ לְהִשְׁתַּתֵּף וּלְהִלָּחֵם בְּשׁוּם מִלְחָמוֹת, וְיִרְצוּ לָשֶׁבֶת בְּשֶׁקֶט וּבְשַׁלְוָה, אוּלָם יִתְפְּסוּ אוֹתָם בַּצִיצִית רֹאשָׁם "זָאפְּרִינֶעס" וְיַכְרִיחוּ אוֹתָם לְהִשְׁתַּתֵּף בַּמִּלְחָמוֹת בְּעַל כָּרְחָם". ('שיח שרפי קודש' חלק ג', אות קי"ג). מהי אותה מגילה? מהו תוכנה? ואיפה היא היום? לפניכם דברים שנמסרו מהגה"ח רבי נחמן ישראל בורשטיין זצ"ל מחשובי משפעי אנ"ש שהלך לעולמו בשנים האחרונות.

שאלה: האם ידוע מהו התוכן של 'מגילת סתרים' שנכתבה מפי רבינו?

תשובת הרה"ח ר' נחמן ישראל בורשטיין

ערפל סמיך אופף את כל הקשור למגילה קדושה זו שבה נכתב סדר ביאת המשיח, ברמיזה ובראשי תיבות, וזאת בהתאם לאזהרתו הנחרצת של רבינו הקדוש, "שלא להעתיק קונטרס זה, ומכל שכן שלא להדפיסו" (ימי מוהרנ"ת י"א). כך שגם אם היה ידוע לי משהו על תוכנה של המגילה הייתי נמנע מלגלותו. אולם אציין פרטים שונים אודות המגילה ותוכנה, שאותם לא נצטוינו להסתיר.

כפי שקיבלתי מזקני אנ"ש, נכתבה המגילה גם ע"י מוהרנ"ת וגם ע"י רבי נפתלי. העותק שהיה אצל מוהרנ"ת נגנב ולא נודע מקומו (כפי שמעיד רבי נחמן מטשעהרין בימי מוהרנ"ת שם), ואילו העותק שבידי רבי נפתלי שרד ומאוחר יותר נמסר על ידו לתלמידו רבי אהרן ליפאוועצקי, כנראה בצירוף חלקים בעל-פה, אותם אמור לדעת רק 'אחד בדור'.

רבי אהרן מסר זאת לרבי אברהם ב"ר נחמן שאותו מצא ראוי לכך. רבי יצחק מאיר קורמן שכידוע הסתופף רבות בצילו של ראבר"ן החל משנת תרס"ז ואילך, ואף הצטרף אליו במסעותיו לעיירות אנ"ש באוקראינה, סיפר לי כי זכה באחת ההזדמנויות לקבל ממנו חלקים בעל-פה מתוך המגילת סתרים.

כאשר חלה ראבר"ן את חוליו האחרון והשמועה נפוצה באומן כי הוא מוטל על ערש דוי, מיהרה בתו הצדקנית של רבי אהרן ליפאוועצקי לברר מה עלה בגורל המגילת סתרים, והאם מסר ראבר"ן הלאה את סוד הדברים. אך נטרפה השעה, החולי התגבר מאד ורבי אברהם שוב לא היה מסוגל להוציא הגה מפיו. כך נשארה אצלנו רק המגילה הבלתי-מפוענחת ואין איש בימינו היודע את סודה.

כיום קיים עותק של המגילת סתרים בכתב ידו של רבי אלטר טעפליקער שהיה גיסו של ראבר"ן בזיווג שני. יתכן שאחר פטירת ראבר"ן הגיעו הכתבים לידו ויתכן שעוד בחייו העתיק ממנו את הקונטרס.

ידוע לי כי גם ברשותו של רבי אברהם שטערנהארץ באומן נמצאה העתקה של המגילת-סתרים, ורבי הירש לייב ליפל סיפר לי כי באחת השנים, בליל עשרה בטבת, במזג אויר קשה וסוער שמנע מאנשי שלומנו להתאסף אצל רבי אברהם, הצליח רק הוא להגיע לביתו. הם ישבו כמה שעות ביחידות עם מגילת הסתרים כשרבי אברהם מפענח לו את כל ראשי תיבות שבמגילה.

לארץ ישראל הגיעה המגילה דרך רבי גדליה פליער שיחי' שקיבלה ברוסיה מרבי מיכל דורפמן שאשתו היתה נכדת רבי אברהם שטערהארץ. כאמור הקפידו אנ"ש מאד לקיים את אזהרתו הנחרצת של רבינו שלא להעתיקה ובוודאי שלא להדפיסה, גם אם ממילא אין אנו יודעים את פשרה.

מתוך עלון 'אוצרות ברסלב'

עוד על 'מגילת הסתרים'
ונוסיף מתוך ספר 'שיח שרפי קודש' על מגילת הסתרים' או כפי שהיא מכונה 'ספר הנשרף'

אָמַר הַמַּעְתִּיק: שָׁמַעְתִּי שֶׁצִּוָּה עֲלֵיהֶם שֶׁיֹּאמְרוּ בְּכָל עִיר וָעִיר דַּף אֶחָד מֵהַסֵּפֶר הַנִּשְֹרָף, וּמִסֵּפֶר לִּקּוּטֵי-מוֹהֲרַ"ן יַשְׁאִירוּ דַּף אֶחָד בְּכָל עִיר וָעִיר וְכוּ'. וְצִוָּה עֲלֵיהֶם שֶׁיִּהְיוּ אֵצֶל הָרַב מִבֶּרְדִיצֶ'ב זְצַ"ל וִיבַקְשׁוּ מִמֶּנּוּ צְדָקָה, וְיֹאמְרוּ לוֹ שֶׁהַנְּדָבָה הַזֹּאת הִיא לְצֹרֶךְ הַכְנָסַת-כַּלָּה, וְהִשְׁתַּדְּלוּתוֹ בָּזֶה הָיְתָה כַּנִּזְכַּר-לְעֵיל, אַךְ עָבְרוּ עֲלֵיהֶם מְנִיעוֹת רַבּוֹת מֵחֲמַת עֲנִיּוּת, שֶׁכָּלָה אֶצְלָם הַמָּמוֹן, וּבַבָּתִּים לֹא רָצוּ לִתֵּן לָהֶם מֵחֲמַת שֶׁאמְרוּ שֶׁהֵם בְּרִיאִים וִיכוֹלִים לַעֲבֹד, וְגַם חֲשָׁדוּם לְגַנָּבִים וְכוּ', וְלא גָמְרוּ הָעִנְיָן. (שיח שרפי קודש, חלק א' אות של"ו)

לִפְנֵי הִסְתַּלְּקוּתוֹ שֶׁל מוֹהַרְנַ"תְּ, רָאָה אֶת רַבֵּנוּ בַּחֲלוֹם אוֹחֵז בְּיָדוֹ אֶת הַסֵּפֶר הַנִּשְֹרָף, בִּקֵּשׁ מוֹהַרְנַ"תְּ מֵרַבֵּנוּ שֶׁיִּלְמַד עִמּוֹ בַּסֵּפֶר הַזֶּה, עָנָה לוֹ רַבֵּנוּ: "עֲבוּר זֶה הִנְּךָ כְּבָר צָרִיךְ לָבוֹא אֵלַי". "פַאר דֶּעם דַּארְפְסְטוּ שׁוֹין קוּמֶען צוּ מִיר" – הַיְינוּ: עֲבוּר דָּבָר גָּדוֹל כָּזֶה. כְּשֶׁסִּפֵּר זֹאת מוֹהַרְנַ"תְּ לִפְנֵי אַנַ"שׁ עָנָה וְאָמַר: "אַף-עַל-פִּי שֶׁאָמַר לִי פַּעַם רַבֵּנוּ, "ה' עִמְּךָ וְאַל תִּפְחַד", "גָּאט אִיז מִיט דִּיר שְׁרֶעק דִּיךְ נִיט", אַף-עַל-פִּי-כֵן מְפַחֵד אֲנִי מֵחֲלוֹם זֶה. (שיח שרפי קודש חלק ב' אות תרס"א)

מְגִלַּת סְתָרִים הָרִאשׁוֹן (ראה ימי מוהרנ"ת סימן י"א), נֶאֱמַר, בְּעֵת שֶׁנָּסַע רַבֵּנוּ זְצוּקַ"ל בַּדֶּרֶךְ מִלָּאדִיזִין לִבְרַסְלֶב, וְעָבְרוּ חַיָּלִים הַנִּקְרָאִים קוֹזָקִים, וְהִתְחִיל רַבֵּנוּ זַצַ"ל לְדַבֵּר מִמְּדִינַת רוּסְיָא, וּמַה שֶּׁיִּהְיֶה לְעָתִיד כָּל סֵדֶר הִשְׁתַּלְשְׁלוּת הַגְּאֻלָּה, וְיָשַׁב אֵצֶל רַבֵּנוּ זְצוּקַ"ל חוֹתְנוֹ, רַבִּי יוֹסְקָא, עִם מוֹהַרְנַ"תְּ וְרַבִּי נַפְתָּלִי זְצוּקַ"ל, וְצִוָּה רַבֵּנוּ לְמוֹהַרְנַ"תְּ וְרַבִּי נַפְתָּלִי, שֶׁלֹּא יְסַפְּרוּ זֹאת לְשׁוּם אָדָם, וְעַל רַבִּי יוֹסְקָא אָמַר רַבֵּנוּ: עָלָיו אֲנִי עָרֵב וְאַחְרַאי וְכֵן הָוָה. כְּשֶׁרָצָה אַחַר-כָּךְ מוֹהַרְנַ"תְּ לַחֲזֹר אֵיזֶה דִבּוּר עִם הָרַב, רַבִּי יוֹסְקָא, רָאָה שֶׁאֵינוֹ יוֹדֵעַ כְּלוּם, רַק סִפֵּר, שֶׁזֹּאת שָׁמַע, שֶׁאָמַר רַבֵּנוּ זְצוּקַ"ל לְבַסּוֹף: "אַ בּוֹים מִיט גִּילְדֶענֶע בְּלֶעטֶער", וְגַם הַשְּׁנֵי אֲנָשִׁים מִטֶּעפְּלִיק לֹא שָׁמְעוּ כְּלָל. (אֲבָנֶי"הָ בַּרְזֶל, שם סל"א). (שיח שרפי קודש חלק א' אות תקכ"ב)

אָמַר מוֹהַרְנַ"תְּ: אֵינִי זוֹכֵר מַה הָיָה כָּתוּב בַּסֵּפֶר הַנִּשְֹרָף, שֶׁהֶעְתִּיקוֹ מִפִּי רַבֵּנוּ, אוּלָם זֹאת זוֹכֵר אֲנִי, שֶׁמְּדַבֵּר שָׁם רַבֵּנוּ גַּם מֵעִנְיַן הַכְנָסַת אוֹרְחִים, וְהַצָּעַת הַמִּטָּה לְאוֹרֵחַ (-חיי"מ סעיף תקע"ד). (שיח שרפי קודש חלק ב' אות תרצ"ט)

בְּסֵפֶר חַיֵּי מוֹהֲרַ"ן סִימָן קעד, כּוֹתֵב מוֹהַרְנַ"תְּ שֶׁשָּׁלַח רַבֵּנוּ אֶת סֵפֶר הַנִּשְׂרַף עִם שְׁנֵי אֲנָשִׁים וְצִוָּה עֲלֵיהֶם לִנְסֹעַ בַּעֲיָרוֹת וְלוֹמַר בְּכָל עִיר וְעִיר מְעַט מִזֶּה הַסֵּפֶר וְכוּ', וְיֵשׁ בְּעִנְיַן זֶה כַּמָּה סִפּוּרִים עַיֵּן שָׁם. הִנֵּה שְׁנֵי הָאֲנָשִׁים הַנַּ"ל הָיוּ רַבִּי יוּדְל וְרַבִּי שְׁמוּאֵל אַיְיזִיק זִכְרוֹנוֹ-לִבְרָכָה, אוּלָם לֹא יָכְלוּ לַעֲמֹד בְּקשִׁי הַדָּבָר, כִּי חָשְׁדוּם בְּכָל מְקוֹם בּוֹאָם לְגַנָּבִים וְכַדּוֹמֶה, וּכְשֶׁא הָיָה לָהֶם עֲבוּר הוֹצָאוֹת וּבִקְּשׁוּ עֶזְרַת הָאֲנָשִׁים, גָּעֲרוּ בָּהֶם: "בְּרִיאִים הִנְכֶם וּלְכוּ עִבְדוּ" וְכַדּוֹמֶה, וְכֵן עוֹד הַרְבֵּה מְנִיעוֹת, וְרַבֵּנוּ בְּעַצְמוֹ אָמַר לָהֶם שֶׁיִּזָּהֲרוּ בִּשְׁלִיחוּתָם, כִּי יִהְיֶה לָהֶם הַרְבֵּה קְשָׁיִים וּמְנִיעוֹת עַל זֶה, "מֵחֲמַת שֶׁחַיֵּי הַיֶּלֶד תָּלוּי בָּזֶה" "דָּאס לֶעבְּן פוּן קִינְד הֵיינְגְט אָהן אִין דֶעם". וְחָזְרוּ וְלֹא מִלְּאוּ שְׁלִיחוּתָם בִּשְׁלֵמוּת. כְּשֶׁנִּכְנְסוּ לְרַבֵּנוּ שָׂמַח בָּהֶם רַבֵּנוּ מְאֹד, וְאָמַר: "תּוֹדָה לָאֵל, שֶׁרוֹאֶה אֲנִי אֶתְכֶם, חָשַׁבְתִּי שֶׁכְּבָר לֹא אֶרְאֶה אֶתְכֶם עוֹד" "דַּיְינְקֶען גָאט וָואס אִיךְ זֶעה אַייךְ, אִיךְ הָאבּ גִימֵיינְט אִיךְ וֶועל אַייךְ שׁוֹין נִישְׁט זֶעהְן", לְגֹדֶל הַמְּנִיעוֹת שֶׁיִּתְגַּבְּרוּ עֲלֵיהֶם. מוֹהַרְנַ"תְּ עַצְמוֹ אָמַר: אִלּוּ הָיָה רַבֵּנוּ שׁוֹלֵחַ אוֹתִי הָיִיתִי גּוֹמֵר שְׁלִיחוּתִי כָּרָאוּי. (שיח שרפי קודש חלק ג' אות קמ"ט)

מְגִלַּת סְתָרִים הַשֵּׁנִי נֶאֱמַר אַחַר פְּטִירַת הַיֶּלֶד הַקָּדוֹשׁ, רַבִּי שְׁלֹמֹה אֶפְרַיִם זִכְרוֹנוֹ-לִבְרָכָה, בְּעֵת שֶׁהִתְאוֹנְנָה זוּגָתוֹ שֶׁל רַבֵּנוּ זִכְרוֹנוֹ-לִבְרָכָה בִּפְנֵי מוֹהַרְנַ"תְּ וְרַבִּי נַפְתָּלִי, מַדּוּעַ נָתַן וְהִנִּיחַ רַבֵּנוּ שֶׁיִּסְתַּלֵּק הַיֶּלֶד… וְלֹא הֵגֵן עָלָיו בִּתְפִלָּתוֹ, וְרַבֵּנוּ שָׁמַע זֹאת מִמֶּנָּה וְאָמַר: "אִיהְר אִיז אַשָּׁאד דָּאס קִינְד"? וְנָתַן קוֹלוֹ בִּבְכִי וּבִדְמָעוֹת שָׁלִישׁ, עַד שֶׁבָּרְחוּ מִלְּפָנָיו מִפְּנֵי הַבּוּשָׁה. וְזֹאת מוּבָא בְּ"חַיֵּי מוֹהֲרַ"ן" (סימן כ"ח) וּבִ"ימֵי מוֹהַרְנַ"תְּ" (סימן י"א). בַּבֹּקֶר לְמָחֳרָת אָמַר לָהֶם רַבֵּנוּ זְצוּקַ"ל: מִפְּנֵי מַה בְּרַחְתֶּם? אִם לֹא בְּרַחְתֶּם, הָיִיתִי מְסַפֵּר לָכֶם "שֵׁיינְס" כַּמְּבוּאָר קְצָת, וְאָמַר אָז הַתּוֹרָה (שבליקוטי מוהר"ן ח"א סי') ס"ה: "וַיֹּאמֶר בּוֹעַז אֶל רוּת" וְכוּ', אַחַר-כָּךְ קָרָא אוֹתָם וּפָתַח אֶת הַדֶּלֶת שֶׁל בֵּית-הַמִּדְרָשׁ, שֶׁהָיָה אֵצֶל בֵּית-רַבֵּנוּ זִכְרוֹנוֹ-לִבְרָכָה, וְאָז הָיָה הָרַב מִבְּרֶסְלֶב בְּבֵית-הַמִּדְרָשׁ וְלֹא רָצָה רַבֵּנוּ זַצַ"ל, שֶׁיִּהְיֶה בְּעֵת הַסִּפּוּר, וְכֵיוָן שֶׁפָּתַח רַבֵּנוּ זְצוּקַ"ל אֶת הַדֶּלֶת, פָּתַח הָרַב הַנַּ"ל אֶת הַדֶּלֶת הַשְּׁנִיָּה וְיָצָא לַחוּץ. אָז הָלַךְ רַבֵּנוּ זְצוּקַ"ל תֵּכֶף וְסָגַר אֶת הַדֶּלֶת וְסִפֵּר לָהֶם שֵׁנִית אֶת מְגִילַת הַסְּתָרִים. (אֲבָנֶי"הָ בַּרְזֶל, שם סל"ב). (שיח שרפי קודש חלק א' אות תקכ"ג)

מוֹהַרְנַ"תְּ הָיָה אוֹמֵר: מִלְחֶמֶת גּוֹג וּמָגוֹג אֵינוֹ נִזְכַּר בִּמְגִלַּת סְתָרִים, וְנִשְׁמַע מִזֶּה, שֶׁיִּהְיֶה אֶפִּיקוֹרְסוּת בָּעוֹלָם, וְזֶה יִהְיֶה עִקַּר הַנִּסָּיוֹן שֶׁלָּנוּ. (אֲבָנֶי"הָ בַּרְזֶל, שם סעיף ס'). (שיח שרפי קודש חלק א' אות תר"ץ)

אָמְרוּ אַנַ"שׁ, עַל-פִּי הַמְּבֹאָר בְּתוֹרָה לב חֵלֶק ב עיי"ש, אִלּוּ לֹא נִשְׂרַף "סֵפֶר הַנִּשְׂרַף" שֶׁכָּתְבוֹ רַבֵּנוּ, הָיוּ מִתְפַּשְׁטִים לִמְאֹד סִפְרֵי הָאֶפִּיקוֹרְסִים בִּזְמַנֵּינוּ, עַד שֶׁלֹּא הָיְתָה לָנוּ שׁוּם תְּקוּמָה נֶגְדָּם. (שיח שרפי קודש חלק ד' אות נ"ו)

יֵשׁ דֵּעָה שֶׁמַּה שֶּׁאָמַר רַבֵּנוּ זַ"ל שֶׁסְּעֻדַּת רֹאשׁ חֹדֶשׁ מְסֻגָּל לְבָנִים, הָיָה אֶחָד מֵהַדְּבָרִים שֶׁנִּתְבָּאֲרוּ בַּסֵּפֶר הַנִּשְׂרָף. (שיח שרפי קודש חלק ה' אות ע"ב)

מְקֻבָּל הָיָה רַבֵּנוּ שֶׁבְּעֵת שֶׁגִּלָּה לְמוֹהַרְנַ"תְּ וְרַבִּי נַפְתָּלִי אֶת הַמְּגִלַּת סְתָרִים, הִזְהִירָם שֶׁיִּזָּהֲרוּ שֶׁלֹּא יְפַרְסְמוּ אֶת הַמְּגִלַּת סְתָרִים, וְרַק אֶחָד בַּדּוֹר צָרִיךְ שֶׁיֵּדַע מִזֶּה. וְעַל כֵּן לֹא מָסְרוּ. וְגִלָּה אוֹתוֹ מוֹהַרְנַ"תְּ לְאַף אֶחָד, כִּי רַבִּי נַפְתָּלִי הָיָה עֲדַיִן חַי בְּעֵת פְּטִירָתוֹ, וְאַחַר כָּךְ גִּלָּה אוֹתוֹ רַבִּי נַפְתָּלִי לְרַבִּי אַהֲרֹן לִיפְוועצְקֶער שֶׁהָיָה אִישׁ קָדוֹשׁ מְאֹד. הוּא נוֹלַד מִבִּרְכָתוֹ שֶׁל רַבֵּנוּ, וְהוּא מְסָרָהּ אַחַר כָּךְ לְראבר"נ וְאָמְרָה לוֹ שֶׁיִּשְׁתַּדֵּל לִמְסֹר לְמִישֶׁהוּ אֶת הַמְּגִלַּת סְתָרִים, כִּי כָּךְ מְקֻבָּל מֵרַבֵּנוּ, שֶׁאֶחָד בַּדּוֹר צָרִיךְ לָדַעַת מִזֶה, אוּלָם ראבר"נ הָיָה אָז כְּבָר חוֹלֶה מְאֹד וְאִבֵּד כְּבָר אֶת כֹּחַ הַדִּבּוּר, וְלֹא נוֹדַע אִם מְסָרָהּ וּלְמִי מְסָרָהּ. (שיח שרפי קודש)
אטעטשמענטס
ספרים-עתיקים-נשרפים.jpg
ספרים-עתיקים-נשרפים.jpg (165.25 KiB) געזען 3123 מאל
התחברות
שר חמש מאות
תגובות: 873
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך יוני 30, 2021 12:07 pm

• ציטיר

תגובה דורך התחברות »

איך פארשטיי נישט דעם מדובר דא:

נישט קיין ספק אז אי״ה אויף ר״ה תשפ״ג וועלן הונדערטער צו גאר טויזנטער אידן זיין אין אומאן. - בלי שום ספק.

מ׳רעדט פון 6 חדשים ארום - די מלחמה וועט שוין לאנג זיין פארטיג; רוסלאנד וועט זיין אין קאנטראל.

די קשיא איז נאר וויאזוי קומט מען אן אהין. ס׳דא סאנקציעס און די עירליינס פליען נישט אהין. - אקעי.

1) מ׳וועט פליען קיין מאלדאווע, אדער ווארשע און מ׳וועט מוזן האבן א וויזע. ס׳וועט זיין שווער, ס׳וועט זיין אסאך מניעות, קיין סכנה אדער פיקוח נפש וועט נישט זיין.

2) מעגליך אז געוויסע בילדינגס זענען באמבארדירט, אבער מ׳וועט קענען אנקומען - מיט פארשידענע טריקס. די נייע רעגירונג אין אוקריינע וועט וועלן אז אידן זאלן קענען קומען.

3) ס׳וועט לכאו׳ זיין זייער שווער דאס אנקומען אהין. און נאר די וואס זענען גרייט אויף פארן 30 - 40 שעה וועלן עס קענען באווייזן.
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

איך וויל די עולם זאל קאמענטירן:

זאל איך ווייטער ברענגען:
1) ארטיקלען מיט די מצב יעצט אין אומאן
2) ארטיקלען פון ברסלב'ע חסידים איבער די מצב
3) אדער זיך נאר האלטן צו "נייעס איבער ראש השנה תשפ"ג?
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

התחברות האט געשריבן:איך פארשטיי נישט דעם מדובר דא:

נישט קיין ספק אז אי״ה אויף ר״ה תשפ״ג וועלן הונדערטער צו גאר טויזנטער אידן זיין אין אומאן. - בלי שום ספק.

מ׳רעדט פון 6 חדשים ארום - די מלחמה וועט שוין לאנג זיין פארטיג; רוסלאנד וועט זיין אין קאנטראל.

די קשיא איז נאר וויאזוי קומט מען אן אהין. ס׳דא סאנקציעס און די עירליינס פליען נישט אהין. - אקעי.

1) מ׳וועט פליען קיין מאלדאווע, אדער ווארשע און מ׳וועט מוזן האבן א וויזע. ס׳וועט זיין שווער, ס׳וועט זיין אסאך מניעות, קיין סכנה אדער פיקוח נפש וועט נישט זיין.

2) מעגליך אז געוויסע בילדינגס זענען באמבארדירט, אבער מ׳וועט קענען אנקומען - מיט פארשידענע טריקס. די נייע רעגירונג אין אוקריינע וועט וועלן אז אידן זאלן קענען קומען.

3) ס׳וועט לכאו׳ זיין זייער שווער דאס אנקומען אהין. און נאר די וואס זענען גרייט אויף פארן 30 - 40 שעה וועלן עס קענען באווייזן.

מיין נסיעה קיין אומאן אויף ראש השנה תשפ"א האט גענומען מער פון 40 שעה, זאל דאס זיין די איינציגסטע דאגה, די לאנגע רייזע...

די מדובר איז נישט צו ס'וועט זיין די יאר אומאן ראש השנה צו נישט, אוודאי וועט זיין, די אשכול איז געווידמעט פאר אפדעיטס און הילף וועגן אומאן ראש השנה תשפ"ג הבא עלינו לטובה!
ברוינע באנאנע
שר האלף
תגובות: 1928
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג דעצעמבער 28, 2017 10:14 am

• ציטיר

תגובה דורך ברוינע באנאנע »

גרינוויל תושב האט געשריבן:איך וויל די עולם זאל קאמענטירן:

זאל איך ווייטער ברענגען:

ברענג נאך נייעס!
אוועטאר
נברא
שר חמש מאות
תגובות: 744
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג אקטאבער 16, 2017 3:02 pm
לאקאציע: קרית יואל

• ציטיר

תגובה דורך נברא »

ברוינע באנאנע האט געשריבן:
גרינוויל תושב האט געשריבן:איך וויל די עולם זאל קאמענטירן:

זאל איך ווייטער ברענגען:

ברענג נאך נייעס!

4) אלע דריי (איך שטום פאר דעם)
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

Re: נייעס און קרישקעלעך פון אומאן, אוקריינע.

• ציטיר

Ice האט געשריבן:אוקראינא'ס פרעזידענט באשולדיגט אז די ציווילע לופטפעלד אין שטאט וויניצע, וואס געפונט זיך ארום 155 מייל דרום-מערב פון קיעוו: ביז יעצט זענען א מערהייט קאמפן פארגעקומען אויף די צפון און מזרח זייטן פון קיעוו און אין דרום אוקראינא אין אלגעמיין. איינס פון די ערטער נעבן קיעוו וואו עס קומען פאר ערענסטע שלאכטן די לעצטע פאר טעג איז אירפּין, וואו די רוסן פירן דורך שרעקליכע באמבארדירונגן. ציווילע איינוואוינער אין די שטאט פראבירן אלע וועג צו אנטלויפן, און איין טראגישע פאל האט פאסירט ווען דריי מיטגלידער פון איין משפחה זענען געהארגעט געווארן פון רוסישע מארטער שעלס אויף א געשעדיגטע בריק וואס זיי האבן גענוצט אין א פרואוו צו אנטלויפן. אירפין געפונט זיך נאנט צו די אנטאנאוו לופטפעלד וואס רוסישע קרעפטן האבן איינגענומען ביים אנפאנגן פון די מלחמה, און אזוי אויך ביים קאפ פון די ריזן רוסישע קאראוואן נעבן קיעוו. פרעזידענט זעלענסקי זאגט אז די אטאקע אויף די ציווילע לופטפעלד אין וויניצא איז נאך א באווייז אז מען דארף פארמאכן די הימלן העכער אוקראינא.
https://www.yiddish24.com/news/bulletin/57514

וויניצא איז היפש נאנט צו אומאן, ס'איז טאקע נישט דא צופיל, אבער אפאר טשארטער פלייט'ס פון ארץ ישראל אויף אומאן ראש השנה, איז פון וויניצא עירפארט.
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

בעקבות הפעלת הקו החם של איחוד ברסלב: אומן הפכה למוקד סיוע הומנטרי

• ציטיר

בעקבות הפעלת הקו החם של איחוד ברסלב: אומן הפכה למוקד סיוע הומנטרי

אז מ'רעדט שוין: איינער ווייסט וויאזוי איך קען דאונלאודען בילדער פון איחוד ברסלב סייט?
ס'איז גאר שטארק קאפירייט פראטעקטעד, אפילו די ווערטער קען איך נישט קאפיען

ראש השנה תשפ"ג איז אין 202 טעג ארום
שרייב תגובה

צוריק צו “היימישע נייעס”