חזנות שטיקלעך אויף די ימים נוראים

די אחראים: יאנאש,אחראי,געלעגער

אוועטאר
פעיק ניוז
שר עשרים אלף
תגובות: 24206
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג יוני 13, 2017 8:49 pm
לאקאציע: אנאנימע סאורסעס

Re: חזנות שטיקלעך אויף די ימים נוראים

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך פעיק ניוז »

רוק ארויס כמה כמה דמטי.
עס איז מיר בעסער צו זיין אן אנעדיוקעטעד חכם ווי איידער אן עדיוקעטעד טיפש
אוועטאר
peach
שר העשר
תגובות: 22
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג סעפטעמבער 08, 2020 2:18 pm

• ציטיר

תגובה דורך peach »

.איך וויל זיך מוראדיג באדאנקן פאר די שטילעך וואס מען האט דא ארויפגעלייגט האלטס עס ווייטער אן. דא איז די איינציגסטע פלאץ ווי איך קען הערן ווייל נאר דא לאזט משומר
איך האב אמאל געהערט די שטיקל ברך דודי פין א חזן אין נ.ז ער האט געלעבט בערך פערציג יאר צעריק איך געדענק נישט זיין נאמען אויב איינער קען עס דא ארויפלייגן. א דאנק

:smile: נ.ב איך בין נייגעריג צו אלע אידן וואס האבן ליב צו הערן חזנת אויב מען לאזט עס זיי הערן אינדערהיים.
אוועטאר
מיין שטעלונג
שר האלף
תגובות: 1563
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג אוגוסט 04, 2015 5:58 pm
לאקאציע: אין מוח

• ציטיר

תגובה דורך מיין שטעלונג »

אמי מורתי ע"ה פלעגט דערציילן אז אין אנהייב ווען - להבל"ח - דער טאטע זז"ג האט אנגעצונדן פלאטעס פון ראזענבלאט האט זי נישט געקענט פארשטיין וויאזוי דאס קען הייסן שיין. מיט די צייט האט זי זיך צוגעוואוינט דערצו, און אפילו הנאה געהאט.
אבער דאס איז געווען אמאליגע צייטן ווען 'עושה רצון בעלה' האט נאך געטראגן דעם ארגינעלן באדייט... היינט ווייס איך נישט ווי גרינג א היימיש ווייבל וועט מסכים זיין צו הערן אזעלכע דיקע שטימעס. מאנכע הערן עס אין די קאר אדער אויף עיר-פאונס.
--
פון קווארטין איז דא א שיין שטיקל אויף ברח דודי. אפשר מיינסטו דאס?
אוועטאר
שמואל בארג
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4026
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג פעברואר 18, 2016 6:44 pm

• ציטיר

תגובה דורך שמואל בארג »

אודה ולא אבוש, ס'רביצין לאזט מיר עס נישט אנצינדן, הער מיר אין אפיס בלית ברירה.
מנשה הגדול
שר העשר
תגובות: 33
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אפריל 14, 2021 6:05 pm

• ציטיר

תגובה דורך מנשה הגדול »

סארקאזי האט געשריבן:דוד'ס געזאנג איז איז פשוטע שירת מלאכים. סאיז נישט יומען. סאיז מיר זייער שווער צו רילעיטען צו אזא פערפעקשעניזעם.
זיינע טענער........זיין קאנטראל....

כל אחד מביע דעתו, ואני אוהב ומשתוקק מאוד לחזנות, אני מחוה דעתי, דוד קוסוביצקי מחריב החזנות והתפלה, בקול אדיר וחזק משמיע קול, וצורח ומיילל בתנועות שונות ומשונות שאי אפשר לשומעם, כל תנועה רגשית הוא מוריד לתנועה קר וקפוי, לדעתי אין צריך להגביה ערכו בעבור ששמו קוסוביצקי, משה יודע האיך להתפלל, יעקב אחיו שורר בחן, עפ"י דרכו של קוורטין, אני אוהב להאזין כששורר קטעי קוורטין, אבל לדוד אינני יכול להאזין, ולמה אני מודיע דעתי, כדי שאם יהיה אחד שאינו יכול לשמוע שירת דוד קוסוביצקי לא ידמה בדעתו שהוא אינו מבין בחזנות, וידע שכמה מבינים עומדים בצדו, ובכלל אינני יודע למה צריך לנהות אחריו, מאחר שיש כל כך חזנים ששרים בהשתפכות הנפש, שופכים לב כמים, כמו קוורטין קוסוביצקי כשיורד לפני התיבה, כל מלה ומלה הם מפרשים בהשתפכות הנפש לעורר לב השומע, ועם התנועות הנכונות וכו',
מנשה הגדול
שר העשר

• ציטיר

תגובה דורך מנשה הגדול »

סטאוו יא פיטא האט געשריבן:טיטס ענק אן בעלטס ס'קומט א 50 שטיק פון גענטשוף

תודה רבה לך, גנטשוף ממלכי החזנים, נהניתי מאוד מהקטעים שהעלית פה
פּשוט און פּראָסט
שר האלף
תגובות: 1328
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג יולי 25, 2017 2:11 pm

• ציטיר

תגובה דורך פּשוט און פּראָסט »

מנשה הגדול האט געשריבן:
סארקאזי האט געשריבן:דוד'ס געזאנג איז איז פשוטע שירת מלאכים. סאיז נישט יומען. סאיז מיר זייער שווער צו רילעיטען צו אזא פערפעקשעניזעם.

כל אחד מביע דעתו, ואני אוהב ומשתוקק מאוד לחזנות, אני מחוה דעתי, דוד קוסוביצקי מחריב החזנות והתפלה, בקול אדיר וחזק משמיע קול, וצורח ומיילל בתנועות שונות ומשונות שאי אפשר לשומעם, כל תנועה רגשית הוא מוריד לתנועה קר וקפוי, לדעתי אין צריך להגביה ערכו בעבור ששמו קוסוביצקי, משה יודע האיך להתפלל, יעקב אחיו שורר בחן, עפ"י דרכו של קוורטין, אני אוהב להאזין כששורר קטעי קוורטין, אבל לדוד אינני יכול להאזין, ולמה אני מודיע דעתי, כדי שאם יהיה אחד שאינו יכול לשמוע שירת דוד קוסוביצקי לא ידמה בדעתו שהוא אינו מבין בחזנות, וידע שכמה מבינים עומדים בצדו, ובכלל אינני יודע למה צריך לנהות אחריו, מאחר שיש כל כך חזנים ששרים בהשתפכות הנפש, שופכים לב כמים, כמו קוורטין קוסוביצקי כשיורד לפני התיבה, כל מלה ומלה הם מפרשים בהשתפכות הנפש לעורר לב השומע, ועם התנועות הנכונות וכו',

זה אמת שלא כל אוהב חזנות מבין לדוד, ומי שאינו אוהב את דוד עכ״ז יכול לאהוב חזנים אחרים, וכ״כ יש אנשים שאוהבים את יוסלה אבל אינם יכולים לשמוע משה או קװארטין או אחרים, וע״ז נאמר על טעם וריח אין להתווכח, אבל לומר שהוא מוריד תנועה הרגשית לתנועה קר וקפױ?? ע״ז אני מוחה נמרצות! ואדרבא, בכחו לירד ולחרוש לתוך חדרי הבטן (װיאזױ זאגט מען קישקעס?) עד למאוד, ולעורר את ההרגשים עמוקים ביותר, ובזה הוא נוטל את האדם, ומכניס אותו לתוך עולם אחר לגמרי, וכנראה לאו כל אוהב חזנות יש לו המפתחות לעולם החזנות הזה, וכבר הרצחתי עם הרב בעל האשכול בענין זה, ועדײן אני עומד עם דעתי העני׳ הזאת.

ובדרך אגב, הנני מודיע לבעל האשכול מו״ה סטאװ שליט״א, לאור שכבר אנו עומדים לא כ״כ רחוק מהימים נוראים הבעל״ט, אקוה שגם השנה נזכה ליהנות מהאשכול הזה, ולהכין את עצמינו....

װאטעװער.. טענקס עניװעיס
מנשה הגדול
שר העשר

• ציטיר

תגובה דורך מנשה הגדול »

כמה וכמה מתנגדים יש בעולם החזנות לשיטת דוד קוסוביצקי
לעצט פארראכטן דורך מנשה הגדול אום דינסטאג יולי 06, 2021 12:03 pm, פארראכטן געווארן 1 מאל.
מנשה הגדול
שר העשר

• ציטיר

תגובה דורך מנשה הגדול »

פּשוט און פּראָסט האט געשריבן:
מנשה הגדול האט געשריבן:

זה אמת שלא כל אוהב חזנות מבין לדוד, ומי שאינו אוהב את דוד עכ״ז יכול לאהוב חזנים אחרים, וכ״כ יש אנשים שאוהבים את יוסלה אבל אינם יכולים לשמוע משה או קװארטין או אחרים, וע״ז נאמר על טעם וריח אין להתווכח, אבל לומר שהוא מוריד תנועה הרגשית לתנועה קר וקפױ?? ע״ז אני מוחה נמרצות! ואדרבא, בכחו לירד ולחרוש לתוך חדרי הבטן (װיאזױ זאגט מען קישקעס?) עד למאוד, ולעורר את ההרגשים עמוקים ביותר, ובזה הוא נוטל את האדם, ומכניס אותו לתוך עולם אחר לגמרי, וכנראה לאו כל אוהב חזנות יש לו המפתחות לעולם החזנות הזה, וכבר הרצחתי עם הרב בעל האשכול בענין זה, ועדײן אני עומד עם דעתי העני׳ הזאת.

ובדרך אגב, הנני מודיע לבעל האשכול מו״ה סטאװ שליט״א, לאור שכבר אנו עומדים לא כ״כ רחוק מהימים נוראים הבעל״ט, אקוה שגם השנה נזכה ליהנות מהאשכול הזה, ולהכין את עצמינו....

װאטעװער.. טענקס עניװעיס

קאוד: וועל אויס אלע

https://www.dropbox.com/s/oxj4qd6lidyknb3/%D7%95%D7%A2%D7%9C%20%D7%99%D7%93%D7%99%20%D7%A2%D7%91%D7%93%D7%99%D7%9A%2C%20%D7%9E%D7%9C%D7%9B%D7%99%D7%95%D7%AA%20-%20%D7%93%D7%95%D7%93%20%D7%A7.%20.mp3?dl=0

בקטע או"א במילים וידע כל פעול כי אתה פעלתו וכו' ויאמר כל אשר נשמה באפו תשמענו מהחזן משה גנטשוף, ואחר כן תשמענו מדוד, ואולי תבין למה שהנני מכוין שדוד מהפך קטע התפלה ומכניסו לאיזה מסגרת אנני יודע הטיב איך להסבירו כראוי, אבל כשמשה גנטשוף מתפלל מילים אלו הרי קורע הלבבות, ואילו - לדעתי - דוד מדקיר חרב בתפלה זו
וכמו כן אוכל להביא עוד כמה דוגמאות, כגון בתפלה 'אבינו מלכינו זכור רחמיך וכבוש כעסך', מבחינת מוסיקה אולי ערכה רם, אבל מבחינת חזן ובעל תפלה לדעתי הוא באופי הכי קר, ובכלל תנועותיו החדים אינם מתאימים לפרקי התפלה, ולא אכחד, אינני משפיל את דוד עד לעפר, במקומות שהוא משורר הנוסח הרגיל ואינו מוציא השירה ממסגרתו הרי הוא טוב מאוד, במקומות שהוא מתחיל לחדש חידושים ולהאריך בתנועותיו המשונים, ואולי יש מי שיקראהו - האלבע טענער - לדעתי הוא מוציא התפלות ממסגרתו הראוי לו.
והנה יצאתי מגדרי כי קשה להתוכח באופן זה ולבהר הדברים כראוי וכנכון, ועיקר מטרתי היתה לגלות שיש התנגדות בשוחרי חזנות לאופי שירתו ותפלתו של דוד קוסוביצקי
ניק-נור
שר חמישים
תגובות: 50
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יולי 12, 2020 12:29 pm

• ציטיר

תגובה דורך ניק-נור »

מנשה הגדול
שר העשר

• ציטיר

תגובה דורך מנשה הגדול »

אני מחפש אחר קטע התפלה 'קול ה' יחולל אילות' מפי החזן משה קוסוביצקי, מתפלת קבלת שבת
מנשה הגדול
שר העשר

• ציטיר

תגובה דורך מנשה הגדול »

https://jewishmusic.fm/album/%d7%94%d7% ... %9b%d7%94/
עננו של משה קוסוביצקי, ממיטב
מנשה הגדול
שר העשר

• ציטיר

תגובה דורך מנשה הגדול »

משה קוסוביצקי בעמוד, הקטע קול ה' יחיל מדבר מתפלת קבלת שבת, מדהים מדהים, חייב לשמוע
https://jewishmusic.fm/album/%d7%9e%d7% ... 1%d7%aa-3/
אוועטאר
איידעלער
שר חמישים ומאתים
תגובות: 310
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אפריל 08, 2021 2:40 pm

• ציטיר

תגובה דורך איידעלער »

רבונו של עולום פון קוורטין ברענגט מען נישט?
סא' שטיקל וואס קיינער טאר נישט פארפאסן
מה אנו
שר חמישים ומאתים
תגובות: 264
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג סעפטעמבער 18, 2016 2:31 am

• ציטיר

תגובה דורך מה אנו »

איידעלער האט געשריבן:רבונו של עולום פון קוורטין ברענגט מען נישט?
סא' שטיקל וואס קיינער טאר נישט פארפאסן

יאפ'ס, טאקע א געוואלדיגער שטיקל.
רבונו של עולם - קווארטין
אוועטאר
נאר מיט שמחה
שר שמונת אלפים
תגובות: 8012
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג אוגוסט 08, 2017 10:04 am

• ציטיר

תגובה דורך נאר מיט שמחה »

אויף דעם ניגון האט עפעס א צדיק געזאגט אז ער האט זיכער געהאט א גוטע הרהור תשובה ביים עס מאכן, דאכט זיך.
איינער זאל אריינקומען קלארער...

אוי רייסט עס די הארץ! ס'גייט העכער און העכער, א מדריגה נאך א מדריגה טיפער אין הארץ.
דער רבי האט געהייסן פריילאך זיין! פריילאך זיין! פריילאך זאל מען זיין!!!
אידיאט
שר חמש מאות
תגובות: 500
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג אפריל 08, 2019 10:43 pm

• ציטיר

תגובה דורך אידיאט »

מנשה הגדול האט געשריבן:משה קוסוביצקי בעמוד, הקטע קול ה' יחיל מדבר מתפלת קבלת שבת, מדהים מדהים, חייב לשמוע
https://jewishmusic.fm/album/%d7%9e%d7% ... 1%d7%aa-3/

Dropbox?
אוועטאר
אוראייניקל
רב הצעיר תשפ"ד
תגובות: 17148
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג פעברואר 21, 2019 9:05 am

• ציטיר

תגובה דורך אוראייניקל »

נאר מיט שמחה האט געשריבן:אויף דעם ניגון האט עפעס א צדיק געזאגט אז ער האט זיכער געהאט א גוטע הרהור תשובה ביים עס מאכן, דאכט זיך.

מרן מהר"א מבעלזא זי"ע, אויף טיהר ר' ישמעאל.
חוח בין השושנים האט געשריבן:
פּשוט און פּראָסט
שר האלף
תגובות: 1328
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג יולי 25, 2017 2:11 pm

• ציטיר

תגובה דורך פּשוט און פּראָסט »

אוראייניקל האט געשריבן:
נאר מיט שמחה האט געשריבן:אויף דעם ניגון האט עפעס א צדיק געזאגט אז ער האט זיכער געהאט א גוטע הרהור תשובה ביים עס מאכן, דאכט זיך.

מרן מהר"א מבעלזא זי"ע, אויף טיהר ר' ישמעאל.

לױט מײן אינפאו זאגט מען די מעשה אױף אסאך אנדערע צדיקים און אױף אסאך אנדערע שטיקלעך (און כ׳מײן אפי׳ אױף אנדערע חזנים) און כ׳װײס נישט אױב אפי׳ אײנס האט א געהעריגע מקור, און כ׳װײס נישט צו א צדיק דארף עס בכלל זאגן
מנשה הגדול
שר העשר

• ציטיר

תגובה דורך מנשה הגדול »

מה אנו האט געשריבן:שמע קולנו לייוו פון משה קוסוביצקי, די טענער רייסן, איך בין הייזעריג געווארן נאר פון הערן...
משה קוסוביצקי שמע קולנו לפני העמוד

תודה רב ע"ז, געוואלדיג, אבל יש עוד נוסחא אחרת ממשה קוסוביצקי, ואני מחפש אחריו, אם תוכל לעזור לי בזה,
מה אנו
שר חמישים ומאתים
תגובות: 264
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג סעפטעמבער 18, 2016 2:31 am

• ציטיר

תגובה דורך מה אנו »

מנשה הגדול האט געשריבן:
מה אנו האט געשריבן:שמע קולנו לייוו פון משה קוסוביצקי, די טענער רייסן, איך בין הייזעריג געווארן נאר פון הערן...

תודה רב ע"ז, געוואלדיג, אבל יש עוד נוסחא אחרת ממשה קוסוביצקי, ואני מחפש אחריו, אם תוכל לעזור לי בזה,

נאדיר שמע קולנו
גאנץ מאנאטאניש, ס'איז אבער פארט משה...
מנשה הגדול
שר העשר

• ציטיר

תגובה דורך מנשה הגדול »

מה אנו האט געשריבן:
מנשה הגדול האט געשריבן:

נאדיר שמע קולנו

יישר כח, נהניתי מאוד, זה הוא בדיוק מה שחפשתי אחריו,
ומה שכתבת ס'איז אבער פארט משה..., הגם שבקטע הראשון הוא יותר חזק, בקול אדיר ונורא עם תנועות גבוהות מאוד, וגם תוכן הנוסח עשיר מאוד, הפלא ופלא, אבל אני אוהב יותר את זה השני, כמו הקטע השיבני ה' אליך בלב נשבר ונדכא, וגם אל תשליכעעעההעעענאאאא לעת לעת זקנה בלב שבור ורצוץ, זה קורע לבבות, דביקות, לדעתי אולי יותר מן הראשונה,
וצ"ע לדינא
ואולי יקבעו ע"ז בחירות,
מנשה הגדול
שר העשר

• ציטיר

תגובה דורך מנשה הגדול »

נאדיר שמע קולנו

אם אוכל להוסיף לבקש עוד קטעי סליחות, ששמעתיהו מכבר בקובץ זו, כמו איך נפתח פה לפניך דר מתוחים, ויהיה טובה לכל העם, כי נפלאתי למה אין הקטעים רמי הערך האלו נפוצים בין ההמון, כמו ההקלטות שנקלטו באולפן, שאינם מגיעים כלל לערך הנוסח ששרים בעת התפלה, בזמן שירד לפני התיבה
לייפציק
שר חמש מאות
תגובות: 836
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך סעפטעמבער 14, 2016 5:55 pm

• ציטיר

תגובה דורך לייפציק »

פון משה קוסביצקי מיט די קאפעלע איז דא א סליחות "עיני כל אליך" מיט א א הערליכע "ואנחנו" מיט א אינגל, וואס האט מיך נישט געלאזט שלאפן אלץ קינד, אויב איינער קען עס לייגן וועט דער עולם הנאה האבן.
שרייב תגובה

צוריק צו “חזנות ווינקל”