ירחון 'האוצר'

איבער ספרים און מחברים

די אחראים: אחראי, גבאי ביהמד

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » מיטוואך ינואר 16, 2019 10:10 pm

ירחון האוצר האט געשריבן:בס"ד
שלום וברכה
א. מצורף קישור להורדת תיקיית כל גיליונות ירחון האוצר, בתוספת מפתחות לכל המאמרים. https://drive.google.com/file/d/1JGrrxf ... sp=sharing

ב. לקראת סיום שנתיים ליציאת הירחון פרסמנו משוב עם שאלות. ב"ה רבים השיבו עליהן והציעו הצעות מצוינות לשיפור הירחון [מי שעדיין לא השיב מוזמן לעשות זאת כאן https://goo.gl/forms/TBtMb5vrvKyAuEVc2], התודה לכם.

ע"פ הצעתכם אנו מודיעים בזה על פתיחת מדור לשאלות והערות קצרות (כאלה שאינן מתאימות להיות מאמר בפני עצמן), ניתן לשלוח הערות לגיליון הבא עד כ’ שבט אי"ה.

בנוסף נבקש את עזרתכם לזכות את הרבים, בביצוע הצעותיכם:
1. הרבה הציעו להדפיס קובץ דוגמא מהירחון באופן חד פעמי. מי יכול להשיג תורם שירצה להנציח את שמו על הקובץ?
2. להכניס סקירה על הירחון לעיתונים
3. לבקש מבתי כנסת וכוללים רלוונטיים את האימליים של המתפללים
4. לבקש מאמרים מראשי ישיבות, רמ"ים מפורסמים ורבנים ידועים [וכן כל ת"ח שאתם נהנים מכתיבתו]
5. להשיג כתבי יד מגדולי ישראל, בדורות האחרונים וכן למעלה בקודש, ומאמרים על תולדות גדו"י

הודעה חשובה: התבקשנו למסור שתגובות מהקוראים נותנות חיזוק למחבר - קראת מאמר, גם אם אין לך הערות על התוכן, תעביר ברכת ייש"כ למחבר.

בתודה וברכה
חברי מערכת האוצר

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » מאנטאג פאברואר 11, 2019 9:16 pm

גיליון כט
http://forum.otzar.org/download/file.ph ... 6f51dffd8a

סקירה
ברוך ה', מידי חודש בחדשו כן החודש הזה (חודש העיבור) אנו זוכים למאמרים מלאי תוכן בירחון 'האוצר', וגם במדורים חדשים ומגוונים, גם מכאן אנו פונים אל כל מנויי וקוראי האוצר די בכל אתר ואתר, אנא היו פתוחים איתנו ותבקרו כל מה שנראה לכם, וכן תציעו עוד הצעות לשיפור פני הירחון שכעת עם מלאות לו שנתיים ימים, עושה הוא דרכו בבטחה אל כותל המזרח (הוירטואלי - לעת עתה) של כתבי העת התורניים, אבל היינו רוצים להגדיל יותר את התפוצה לזכות עוד קוראים וכותבים, ורק בעזרתכם הכותבים והקוראים היקרים נוכל לעשות זאת.
בגיליון זה תוכלו לקרוא שפע מגוון של מאמרים בנושאים שונים, עיקרו כרגיל בקרקע היציבה של ההלכה המסורה לנו, בלימוד הסוגיות עד ההלכה המעשית, בענייני אורח חיים, כגון ב' המאמרים על הלכות מוקצה, אחד עוסק בגדר ההיתר של טלטול מן הצד והנפק"מ שבזה, ואחד בגדרי היתר טלטול כלי שמל"א לצורך גופו ומקומו. שאלות אקטואליות ממעשים המתגלגלים לפתחם של מורי הצדק, כגון אסיר שמטעמי ביטחון נמצא במקום בו אינו יכול להתפלל בנקיות גמורה. מאמר על ברכת הפיצה השכיחה כיום כפת גמורה. מאמר על דברי החזון איש בחיוב ברכת המזון על המן על אף שנבלע באברים. מאמר על נטילת ידים לקטנים ונגיעתם באוכל לפני נטילה, עם שמועות מפוסקי זמנינו. מאמר על מתענה על צרה שעברה, בו יחלק בין תענית ציבור ויחיד. מאמר על גדרי מנהג המקום המתחייב בבאים לקהילה חדשה. וכן מאמר מסכם על מעמד קדושת כהנים בזמנינו, ועוד.
במדור יורה דעה, שפע מאמרים: מאמר נרחב בדיני ריבית במקח והיתרים לכך, על עיטור כסא של אליהו בברית המילה מעלת הסנדק ומחילת העוונות למשתתפים בברית, פטור בתי כנסיות ובתי מדרשות ממזוזה, וכן מאמר מצוין ליקוט דברי אחרונים ופוסקי זמנינו בדין העמום אם מותר להודיע על אדם שנפטר לקרוביו, ומאמר חשוב על מריחת 'קטירה' לשם עיבוד הקלף של ס"ת ועוד.
במדור אבן העזר, מברר הכותב כשמלה את הסוגיא המוכרת (אבל משום מה לא נלמדת) של כיסוי הינומא לפני הקידושין, שלכאורה היא כחופה לפני קידושין, הכותב מסיק מכך שאין כיסוי ההינומא אלא לקיים המנהג (אבל יש לציין שגם בברכת אירוסין הוא כך מקדש עמו ישראל ע"י חופה וקידושין, כשהכוונה מסתמא גם למתן תורה ואכמ"ל).
באוצר חקר ועיון, מאמר בהלכה ובאגדה על התנהגות עם חברו לפנים משורת הדין בו יקשר הרב הכותב בין תמר חנינה מישאל ועזריה, קידוש ה', והאתרוג כמסמל את מעשיהם של צדיקים הנותנים ריחם, כמו כן מאמר מעניין על אגדה שהשתבשה (לדעת הרב הכותב) במדרש הגדול על חמורו של רבי עקיבא שהעלה צמחים.
באוצר הספרים, השלמות לחידושי הרשב"א שבועות הוצאת מוה"ק מאת המהדיר - הרב יעקב דוד אילן. ובאוצר התולדות מאמר מרתק על מה שאפשר ללמוד (הווית חיים הלכה מנהג ומדרש) מכתובת שעל גבי מצבה אחת בבית הקברות ישן נושן באטליה.
במדור גנוזות המשך העתק כ"י ספר מעשי המלך על הרמב"ם מהגאון האדר"ת זצ"ל. וכן מו"מ על מכתב אחד מהגרא"מ פישר זצ"ל על עניין עשית דברים בעת אמירת קדיש.
בגיליון זה מדור חדש! להערות וקושיות קצרות, בכל מקצועות התורה, בהם הערות מבית מדרשו של הרב לייב מינצברג זצ"ל שהובאו ע"י תלמידיו ועוד, נשמח לקבל את תשובתכם והערות על הנכתב בגיליון זה, וכן הערות וקושיות חדשות לגיליון הבא בעז"ה.
אך למותר לציין שאין בהבאת מאמר בירחון משום הסכמה לדבריו - אף שבלאו הכי איננו ראויים לכך, וכל עניינינו אינו אלא לחבובה של תורה.
יתן ה' שנוכל להמשיך ביחד לעוד רבות בשנים, ללמוד ולחדש בדברי תורה. כי התורה ארוכה מארץ מידה ורחבה מני ים, ומתאימה לכל דור ולכל שעה. בכל יום יהיו בעינינו כחדשים, אמן.

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

פורים

תגובהדורך נהר שלום » מאנטאג מארטש 18, 2019 7:09 pm


נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » דינסטאג אפריל 16, 2019 9:43 pm

אוצר בלום עשרות מאמרים בענייני פסח וחודש ניסן
ללהורדה http://forum.otzar.org/download/file.ph ... af10987b85

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » פרייטאג מאי 17, 2019 2:57 pm

ירחון האוצר האט געשריבן:בס"ד
ירחון האוצר - גיליון כ"ח
הירחון האלקטרוני לכל מקצועות התורה

סקירה
בירחונינו זה באו במדור גנוזות מכתב מהגאון רבי שלמה דוד כהנא זצ"ל, ראב"ד ורשה, אל הגרי"א הרצוג זצ"ל, העוסק בעניין קריאת ב' שמות בזמן הגמרא. באוצר הזמנים - דברי תורה בענייני דיומא, בענייני מצוות ספירת העומר: השוכח לספור יום אחד האם יכול להמשיך לספור בברכה (מהי דעת הבה"ג לפי המקורות בדברי רבותינו הגאונים והראשונים הידועים כיום); צורות ספירה שונות, כמו ספירת ארבעים חסר אחת, או שלוש ועוד שלוש; האם כשסופר ב' ימים מספק (כדברי הדבר אברהם) יש חשש הפסק בין הברכה למצווה. בעניין מנהגי הספירה: היתר פתיחת מספרה בימים אלו, ומאמר על כבוד התורה וחכמיה. מענייני פסח שני: מאמר בהלכה על אופן חישוב הטמאים והטהורים ומאמר באגדה על ייחודיותו של קרבן פסח כקרבן ה'. ולקינוח, מאמר מרתק על ההיסטוריה של עליה למירון ואופייה.
באוצר אורח חיים, התכתבות ענפה בנידון שבגיליון הקודם על מצה עשירה והמסתעף, בו יבואו תשובות החכמים המתירים ותגובות האוסרים. באוצר יורה דעה - בגדרי זיעה וריחא בסוגי' הגמ' ובתנורים מודרניים; על טבילה במעיינות נובעים זורמים וביטול החששות שעוררו עליהם; ומאמר הלכתי מיושבי על מדין האם רשאית אישה לנהוג מנהגי אבלות על בעלה כשעדיין לא התבררה מיתתו להיתר נשואיה לאחר (כמקרה שאירע לאחרונה עם התרסקותו של מטוס "אתיופיאן אירליינס"). באוצר חושן משפט - מאמר מעמיק על החילוקים בין עדות ממון לעדות נפשות ועדות דבר שבערווה לעניין נמצא אחד מהן קרוב או פסול ועוד. ובאוצר החקר והעיון - עיון בדרכם בהלכה של רבי חיים מבריסק והחזו"א בסוג' אישו משום חיצו; פתיחה לספר שופטים העוסק בזיהוי שבטי השופטים, המושתת על מאמר חז"ל "אין לך שבט ושבט שלא העמיד שופט"; ומאמר השוואתי המראה שסדר התפילה נתקן כנגד סדרן של נביאים וכתובים.
נקבל בברכה את הכותבים שהשתתפו בגיליון זה לראשונה: הרב אהרן מיטלמן - מרא דאתרא שכונת 'אבי עזרי - חפציבה' מודיעין עילית (דבריו נכתבו ע"י הרב אריה לייב גולדשטוף); והרב חיים מצגר. יישר כחם ויישר כח כל הרבנים המשתפים איתנו מידי חודש בחידושי תורתם, יזכו כולם להמשיך בלימוד התורה כשאיפתם הטהורה, להגדיל תורה ולהאדירה. ויהי רצון שיזכנו ה' להמשיך לזכות את הרבים בעריכת הגיליון מתוך שמחה וברכה.להורדה http://forum.otzar.org/download/file.ph ... f885127f1a

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » דינסטאג יוני 11, 2019 5:49 pm

ירחון האוצר האט געשריבן:בס"ד
ירחון האוצר - גיליון כ"ט
הירחון האלקטרוני לכל מקצועות התורה
סקירה
בס"ד זוכים אנו להעמיד לפניכם לקראת מתן תורה גיליון מלא וגדוש בחידושי תורה מגוונים, בתחומים שונים ומאת כותבים רבים חדשים גם ותיקים. מאמרים רבים לכבוד זמן מתן תורתנו: ביאור בתשובת משה רבינו ע"ה למלאכים ובמעלת חידושי תורה, הצעה מחודשת בביאור תכלית ומטרת לימוד התורה, על שיעור מצות השמחה בימים טובים ובעניין ריבוי השמחה בחג השבועות, בעניין כפה עליהם הר כגיגית לקבל התורה שבע"פ והיוצא מזה לעניין כפיה בגט. מאמר הלכתי בנידון האם חייבים בליל שבועות להפסיק את הלימוד בעלה"ש לברך ברכות התורה, ביאור הטעמים להקדמת קריאת מגילת רות (ושאר מגילות) לקריאת התורה, ועוד.
בהמשך הגיליון, מאמר בעניין מצות תפילין האם גם קשירתם מצוה והיוצא מזה להנחת תפילין לחולה סיעודי, תשובה בהלכה אם מותר להפיץ סידור לבני נח, שו"ת ממרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א בהלכות הרחקות, בסוגי' דשליא בבית לדעת ר"ש נימוק הוולד קודם שיצא טהור. ומאמר לזיהוי העיר פקיעין, מקום מערת מחבוא רשב"י ובנו. ועוד מאמרים אשר לא נפרטם כולם כאן כי רבים הם ועיני הקורא תחיזנה.
נקבל בברכה את הכותבים שהשתתפו בגיליון זה לראשונה: הרב משה יפת - כולל למען אחי–רצופות; הרב פנחס פרידמאן - ראש הכוללים דחסידי בעלזא בארה"ק; הרב אריה לייב גולדשטוף - בית מדרש להוראה 'אש התורה'; הרב שמעון ללוש - ראש כולל חכמת שלמה אלעד; הרב נחום פרידמן - כולל שע"י ישיבת יד אהרן ב"ב. יישר כחם ויישר כח כל הרבנים המשתפים איתנו מידי חודש בחידושי תורתם, יזכו כולם להמשיך בלימוד התורה כשאיפתם הטהורה, להגדיל תורה ולהאדירה.


להורדה גיליון סיון התשע"ח: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=58995
גיליון סיון התשע"ז: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=45554


להורדה https://forum.otzar.org/download/file.php?id=74034

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » מיטוואך יולי 10, 2019 7:18 pm

בס"ד
ירחון האוצר - גיליון ל'
הירחון האלקטרוני לכל מקצועות התורה
סקירה
מוגש בזה לפני הלומדים ירחון האוצר גיליון ל', המלא כדרכו במאמרים תורנים החובקים כל חלקי התורה. המדור הקבוע אוצר הגנזים עם עוד קטע מחידושי הגאון האדר"ת זצ"ל על הרמב"ם. שיחה בעניינא דיומא מעניין הצער על החורבן והצפיה לישועה. באוצר אורח חיים: מאמר האם יש צדק במנהג העולם לאסור כניסה לביה"כ עם טלית; מאמר החוקר האם יש לסמוך על דעת הגאונים המובאת בטור דשרי לצאת ברביעית יין לצורך קידוש במקום סעודה, ובדין פת הבאה בכיסנין לעניין זה; ומאמר תגובה בעניין חיבור סידור לבני נח. באוצר יורה דעה: מאמר מסכם בדעת אחרוני זמנינו בהלכות טבילת קופסאות שמורים, כגון טונה, והאם שרי לאכול מהן ולהוסיף בהן מיונז וכדו'; מאמר המברר את גדר מצות ידיעת התורה; תשובה באיסור מכירת ס"ת, האם גם שכירות נכללת בזה או דילמא שכירות לאו ליומא ממכר לעניין זה; ומאמר המבאר את סוגית הגמ' בנידה דף ל"ג, פולטת שכ"ז מהו שתסתור בזיבה, בו ידון בחקירה האם שבעה נקיים הן כבדיקה האם התנקתה מזיבתה או כחלק מהיטהרותה. באוצר חושן משפט: פסק בבוררות בעניין נחיל פשפשים שהתנחל בבית שכור, על מי מוטל הוצאות הריסוס; ותשובה בדין תקנת השוק לעניין קנית חלפים לרכב כשנראה לפי העניין שהם גזולים. באוצר אבן העזר: דיון על יחוד עם דודה האם יש בה חומרא של 'גייסא ביה'. באוצר קדשים: מאמר מחודש באם שרי להניח ולהעלות במדרגות נעות אל המזבח; ומאמר מקיף על קדושת גגין ועליות בו יסכם כ"ג תירוצים להשמטת הרמב"ם לדין שורא ובר שורא, ובסופו יציע שילוב חדש בין התירוצים. באוצר חקר ועיון: מאמר מקיף על דרכי ההיסק של ההלכה המסורה; מאמר בסוגית דרישת טעמא דקרא, ובשיטות הראשונים מתי דרשינן לכו"ע; בעניין כפיה על המצות כיצד אינו עומד בסתירה לכך שמצוות צריכות כוונה, ועוד; ומאמר הממשיך את הדיון בעניין שיעורי תורה ובו יבואר הנלמד מפיוטי ר"א הקליר לשיטתו בזה. וכן המדורים הקבועים: מדור הערות הקוראים, ומדור הערות וקושיות. כל זה ועוד בירחון שלפניכם 'טָעֲמוּ וְרָאוּ כִּי טוֹב ה''.

נקבל בברכה את הכותבים שהשתתפו בגיליון זה לראשונה: הרב יעקב שכטר; הרב יואל שוורץ; הרב חנוך בנך - כולל שע"י ישיבת יד אהרן ב"ב; הרב גד יזדי - מח"ס הליכות שבת ועוד; הרב בניה מינצר - כולל ארץ חמדה קטמון. יישר כחם ויישר כח כל הרבנים המשתפים איתנו מידי חודש בחידושי תורתם, יזכו כולם להמשיך בלימוד התורה כשאיפתם הטהורה, להגדיל תורה ולהאדירה.

גיליון זה הוא גיליון השלושים, וכנאמר 'בן שלושים לכוח', יזכנו ה' להגביר חיילים לתורה עוד כהנה וכהנה, לקדש שם ה' בעולם. ולהמשיך לזכות את הרבים בעריכת הגיליון מתוך שמחה וברכה.


להורדה גיליון תמוז התשע"ח: https://forum.otzar.org/download/file.php?id=60633
גיליון תמוז התשע"ז: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=46712


לתשומת לב המעיינים שמות המאמרים במפתחות הינם קישורים למאמרים בפנים, וכן לחיצה על "האוצר" בסוף כל עמוד מחזירה את הקורא למפתחות.


להורדה https://forum.otzar.org/download/file.php?id=75099

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » דאנארשטאג אוגוסט 08, 2019 7:04 pm

ירחון האוצר האט געשריבן:בס"ד
ירחון האוצר - גיליון ל"א
הירחון האלקטרוני לכל מקצועות התורה


סקירה
ב"ה זוכים אנו בימים אלו להוציא לאור גיליון נוסף של ירחון האוצר, ובו מאמרים נפלאים בכל הנושאים, וגם מאמרים מעניינא דיומא: מאמר מקיף בעניין צום ט' באב נדחה על הקולות שבו ובדין אבילות בשבת שלפניו, באיסור בניה בתשעת הימים, בהיתר השימוש במגבות מכובסות בשבוע שחל בו ט' באב, הערות והארות במגילת איכה ובקינות, ומאמר הדן בשאלה איך ביקורו את קרבן התמיד בימי המצור. באוצר אורח חיים: מאמר הדן שיש לשער הילוך פרסה במרחק ולא בזמן לתפילת הדרך. ששה מאמרים בהלכות שבת: היתר להניח תפילין לאחר קבלת שבת אף בלי שיתיר את נדרו, מאמר מסכם בעניין הזמן הנכון לטבילה במקוה בער"ש קודש, בגדרי מצוות לבישת בגדים מיוחדים לשבת ומועד, בדין שהיה במתקן "מיחמית" שעל גבי פלטה חשמלית - האם יש לגזור שמא בסגירת הדלתות יקרב את הבישול, מאמר המברר היטב את סוגית השימוש ב"דוד שמש" ודרך פעולתו ומעלה להתירו, מאמר על מלאכת זורע - במחלוקת האחרונים אם החיוב הוא על הנתינה בקרקע או על ההשרשה שאח"כ. באוצר יורה דעה: מאמר על החילוקים שבין רבית במכר להלואה, ותגובה למאמר על גדר מצות ידיעת התורה. בהמשך הגיליון: בדין פנים חדשות לשבע ברכות, תשובה בדין שנים שהוחלפו המחסנים שלהם בטעות והשכירום - האם הם חייבים להחזיר לשוכרים את דמי השכירות, מאמר בסוגי' ד' כלים בתפילין, בעניין המקומות שמצאנו שעשה דוחה לא תעשה (חלק שני), ומאמר הבוחן את הערכתו של האגרות משה זצ"ל למתכתבים עמו ע"פ הפתיחות לתשובותיו.
נקבל בברכה את הכותבים שהשתתפו בגיליון זה לראשונה: הרב שלמה בר כוכבא - תל ציון; הרב יניב לוי; הרב נתן שפירא; הרב דוד בריזל - מח"ס משפט המזיק; הרב יצחק רונס. יישר כחם ויישר כח כל הרבנים המשתפים איתנו מידי חודש בחידושי תורתם, יזכו כולם להמשיך בלימוד התורה כשאיפתם הטהורה, להגדיל תורה ולהאדירה. ויהי רצון שיזכנו ה' להמשיך לזכות את הרבים בעריכת הגיליון מתוך שמחה וברכה.


להורדה גיליון מנחם-אב התשע"ח: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=61545
גיליון מנחם-אב התשע"ז: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=48170

להורדה http://forum.otzar.org/download/file.ph ... 847351b30f

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » מאנטאג סעפטעמבער 09, 2019 6:16 pm

ירחון האוצר האט געשריבן:בס"ד
ירחון האוצר - גיליון ל"ב
הירחון האלקטרוני לכל מקצועות התורה

סקירה
בגיליון זה באו מאמרים רבים בנושאים שונים, מעניינא דיומא: שיחה לימי הרחמים והסליחות ומאמר בעניין התקיעות על סדר הברכות, ובאוצר הגנזים: ביאור בהלכות תשובה להרמב"ם מהג"ר רפאל הכהן קוק זצ"ל. באורח חיים: בדין אמירת פיוטים בפסוקי דזמרא ובמקורות מנהג זה, מאמר המוכיח שסוף זמן תפלת מנחה צריך להיות בשקיעה, חלופת מכתבים בדין השימוש במי 'דוד שמש' בשבת, ותשובה לשאלה האם מותר להכניס את עצמו לחשש פיקוח נפש ולגרום לאחרים לחלל עליו את השבת - כגון אם מותר לתושבי שכונת מעלה הזיתים ללכת לכותל בשבת. בהמשך מאמר המשך בעניין החילוקים בין ריבית בהלואה לריבית במקח, ומאמר העוסק בשאלה אם מותר להשיב אבידה שיש בה חשש איסור (כגון סמארטפון או סיגריות) לבעליה. באוצר קדשים: בהלכות בגדי כהונה, בדין הכל בכתב איך הוסיפו מחיצות לעזרה לצורך שמחת בית השואבה, ומאמר העוסק ברמזים שבמידות הר הבית והמקדש. באוצר החקר והעיון: בסוגי' אתי דיבור ומבטל דיבור, בביאור מחלוקת האחרונים במי שאין לו אלא חלק מהחפץ הנצרך לקיום מצוה - האם בכל זאת מחיוב לקיימה, בביאור מחלוקת הראשונים אם חייבים מדאורייתא בקיום תקנות דרבנן, ומאמר המבאר את השיטות איך יש להטעים את צמד הטעמים קדמא - זקף קטן. ובאוצר הספרים: מאמר ביקורת על מהדורת מוה"ק לחידושי הגר"א על מסכת שבת, וקובץ הערות וסיכומים על ספר קהלות יעקב לסטייפלר זצ"ל - מסכת יומא.

נקבל בברכה את הכותבים שהשתתפו בגיליון זה לראשונה: הרב אהרן גל, הרב בן ציון כהנא שפירא, הרב יהושע לוונטל, הרב יעקב טריביץ, הרב יצחק ביסמוט, הרב משה הסגל - מח"ס מגיד הרקיע, הרב צבי קריזר - מח"ס באר צבי. יישר כחם ויישר כח כל הרבנים המשתפים אותנו מידי חודש בחידושי תורתם, יזכו כולם להמשיך בלימוד התורה כשאיפתם הטהורה, להגדיל תורה ולהאדירה.


להורדה גיליון אלול התשע"ח: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=62918
גיליון אלול התשע"ז: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=49345

* הודעה חשובה: אי"ה גיליון תשרי יוקדש כולו למאמרים בענייני המועדים.

להורדה כאןhttp://forum.otzar.org/download/file.php?id=77202

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » מאנטאג אוקטובער 07, 2019 9:56 pm

ירחון האוצר האט געשריבן:בס"ד
ירחון האוצר - גיליון ל"ג
בענייני ראש השנה, יום הכיפורים, סוכות ועוד

סקירה
ירח זה האיתנים המושפע והמעורב כל כך ברגשות קודש הן של יראה הן של אהבה הן של פחד והן של שמחה, כולו מלא עד גדותיו במצות בהלכות ובאגדות, ובשל כך עפ"י מה שנהפך כעין מסורת בירחונינו האוצר הוקדש כולו למאמרים העוסקים בתורת חודש זה (בפרט בהלכה), למען יוכנסו כל רגשות והגיגי הקודש וימצאו להם ביטוי שלם בירחונינו, ואכן נקבצו ובאו לפנינו מאמרים מגוונים מכל גווני הקשת של הלומדים בענייני ירח האיתנים כאשר תחזינה עיניכם מיישרים. עוד מאמרים בענייני השופר: הכוונה בו, דין תקיעות ע"ס הברכות, גדרי התקיעות דמיושב ודמעומד, אם מותר להוסיף תקיעות לחומרא, ובירור (שהחל כבר בגילון הקודם) בדברי רש"י בהבנת המציאות של משך בתקיעה אחת כדי שתעלה לו לב' תקיעות. מאמרים ליום הקדוש: על ההבדל בין תשובת ישראל ותשובת אומות העולם, ומאמר בו יבוא ביאור מחודש למשנה א' בפ"ג דתענית והיוצא ממנה לחשיבותה של נשיאת כפים בנעילה. שפע של מאמרים בענייני חג הסוכות: ב' מאמרים בדין דבעינן דפנות קודמות לסכך, ועד כמה יש לחוש לזה, בדין פסל היוצא מהסוכה, וסוכה העשויה כמין הא, סיכום שיטות הראשונים (רש"י ורמב"ם) בדין סוכה תחת האילן, ביאור מתני' דלא קיימת מצות סוכה מימיך, וכן הלכות ישיבת סוכה וחובת הברכה בה, האם יש לחוש מעיקר הדין לברך גם כשלא בא לאכול כלל, והאם יש לערוך ברית מילה בסוכה דווקא. מאמרים על הלכות ארבעת המינים מדין הדס וחובת שילושו, מאמר מאתגר המחדש שהדרך המבוארת ברוב הראשונים שלכתחילה יש לברך על לולב ומיניו דווקא לאחר נטילתם, דין כל לנאותו אינו חוצץ (השייך גם לשופר). ועוד מאמרים בנוגע לכלל הלכות יו"ט: כיבוי תנור גז, ב' מאמרים בדין שווה לכל נפש - לעניין רחיצה ולעניין עישון, מאמר הדן אם נחשב עשיית מצוות חבילות חבילות אם מקביל פני רבו וגם עולה לרגל יחדיו, ומאמר בביאור שיטת ר"י מגאש המחודשת שחובת שהחיינו היא מהתורה. ובמדור הגנוזות, מכתבים מהגר"ש דבילצקי על נוסחת האזכרה דשמ"ע וחיוב קביעת סעודות יו"ט על היין. ועוד חידושים תורה רבים מעניינא דיומא.

להורדה גיליון תשרי התשע"ח: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=63930
גיליון תשרי התשע"ז: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=50561


להורדה: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=77944

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » פרייטאג נובעמבער 15, 2019 1:51 pm

ירחון האוצר גיליון לד להורדה
http://forum.otzar.org/download/file.ph ... b14660b3a9

סקירה
לפנינו קובץ נוסף של חידושי תורה פריים של רבנן ותלמידהון: באוצר הגנזים - תשובות בהלכה מהגרש"ז אולמן זצ"ל, שנלב"ע בכ"ד תשרי דהאי שתא. באוצר אורח חיים - מאמר על ברכת השניצל ומאמר על ברכת הקוגל, מאמר בעניין תחום חפצים שבעליהם שבת בעיר אחרת ומילואים למאמר בנושא עישון ביו"ט. באוצר יורה דעה - תשובה למעשה האם יש תשובה למי שעבד עבודה זרה והאם יכולים לקבל מסיונר שחזר בתשובה, ומאמר בעניין שיעור גדלות לעניין עונת נדרים ועוד. באוצר חושן משפט - מאמר המבאר את החילוק בין נזקי ממונות לנזקי שכנים, ומאמר בדיני גואל הדם. ובאוצר אבן העזר - מאמר בביאור שיטת ר"י בדין ביאה של"כ ותשובה מחודשת בדין מינוי שליח להולכת גט דרך שיחת וידאו. ועוד.

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » מוצ"ש דעצמבער 07, 2019 9:28 pm

ירחון האוצר האט געשריבן:בס"ד
ירחון האוצר - גיליון ל"ה
כתב העת האלקטרוני לכל מקצועות התורה
סקירה 
לפנינו עוד גיליון נפלא גדוש בחידושים פרי תלמודם של רבנן ותלמידהון, מעניינא דיומא: בעניין חידושו של החת"ס בגדר חנוכה ופורים שמצוה לקובעם ליום שמחה מדאורייתא, מאמר על החביבות המיוחדת שבמצות החנוכה, תשובה בעניין קביעת שיעור תורה לפני הדלקת נ"ח, מאמר מחודש בעניין הספיקות שיש בברכה על הדלקת נ"ח בבית הכנסת, מאמר המבאר את הקשר בין מצות ברית מילה לתורה.
באורח החיים: ביאור בדברי התר"י שאין הנשים בדין ערבות ואינן יכולות להוציא בשומע כעונה, בדין קביעת סעודת "זבד הבת" בער"ש, ודיון בשיטת הראבי"ה בגדר דבר שאינו מתכוון.
ביורה דעה: מאמר ראשון בסדרה מקיפה בעניין הפרשת ראשית הגז וזרוע לחיים וקיבה בחו"ל.
ובחושן המשפט: מאמר רחב במעמדם של אברכי כולל לעניין פיצויי פיטורים, ומאמר בדין פועל אם מותר לו להפסיק בעבודתו על מנת להשלים את הזמן אח"כ.
באבן העזר: בדין יבום קטלנית, בדין ז' ברכות שלא בבית החתן, ובסוגי' נאמנות הנשים בבדיקת סימנים.
בהמשך הגיליון: מאמר על ההכרעה במחלוקות הפוסקים, ומאמר על הרמז בתורה לסגולת המשולש ישר הזוית, סיכומים וביאורים על ספר קהילות יעקב לסטייפלער זצ"ל - מסכת סוטה, הוראות והדרכות מהגר"ש דבליצקי זצ"ל ועוד.


דרושים מתנדבים: 1. להגהה מכת"י ספר באר משה על מסכת ערכין, לג"ר משה כרייף זצ"ל מרבני תוניס לפני כ250 שנה (סב בעל המשמרות כהונה), מח"ס באר משה עמ"ס נזיר ועוד. 2. להמשך העתקת ספר מעשי למלך - חידושי רמב"ם לגאון האדר"ת זצ"ל.להורדה http://forum.otzar.org/download/file.php?id=79807

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

תגובהדורך נהר שלום » זונטאג פאברואר 09, 2020 8:18 pm

ירחון האוצר האט געשריבן:בס"ד
ירחון האוצר - גיליון ל"ז
כתב העת האלקטרוני לכל מקצועות התורה
לפנינו עוד גיליון של 'ירחון האוצר' חודש שבט תש"פ, גיליון ל"ז במספרו, בו נקבצו כעמיר גורנה חידושי תורה ומאמרי הלכה מעמלי תורה רבים די בכל אתר ואתר:
באוצר הגנזים: הבאנו דברי תורה מהגאון רבי מרדכי סאוויצקי זצ"ל אב"ד בוסטון, בעל בריכת המלך ועוד, שדן בחיוב פדיון הבן לאחר מיתת הבן.
באוצר אורח חיים: א. מאמר בדין נטילת ידים שאחר נגיעה במקומות המכוסים, יביא מדברי פוסקי זמנינו בשאלה האם הנטילה היא משום רוח רעה או משום נקיות, ונפק"מ אי בעי לנטילת כל היד או רק מקום שנגע. ב. מאמר על כוונת השם 'אלוקינו' בברכות ובק"ש, האם יש הבדל בין כוונת אלוקים לכוונת אלוקינו ועוד. ג. מאמר בדין קביעת סעודה בפת הבאה בכסנין, האם הדבר תלוי בכדי שביעה או בבא לקביעות, ושיש לומר שתלוי רק אם מלכתחילה בא לקבוע, ולא שנקבע בדרך ארעי ועוד. ד. מאמר מקיף בגדרי קבלת לה"ר, מה נקרא לקבל, להאמין או לעשות מעשה ע"פ מה ששמע, ובירור במה שכתב הח"ח ע"פ החרדים שיש איסור בעצם השמיעה, ועוד. ה. מאמר אודות האיסור לכתחילה בטבילת כלים חדשים בשבת, כפי שנראה מדברי רוב הראשונים בביאור הסוגי' בביצה, וידחה לפי הנראה את סברות ההיתר שצידדו אחרונים בעניין. ו. מאמר הלכתי המעורר על עישון סיגריות אלקטרוניות בתענית ציבור משום שתיה. ז. מאמר תגובה בהמשך לדיון על ברכת הדלקת נרות חנוכה בבה"כ ועוד, ומסתעף לדיון על ברכת הדלקת נר יו"ט ויחס ראשוני אשכנז למנהגי אר"י וההוספות המאוחרות בתלמוד הירושלמי.
באוצר יורה דעה: א. מאמר הדן בשאלה אם מותר בזמננו לשאול או להשתמש בשדים במקום צורך. ב. תשובה לעניין ישיבה במקום אביו בבית הכנסת לאחר מותו, לבן הממלא מקום אבותיו ועוד. ג. מאמר הדן בחידושו של אבן האזל שאדם אינו מחוייב במצות ת"ת כשהוא עוסק בצרכי גופו אף לתענוג. ד. מאמר שני בסדרת סקירה היסטורית עיונית על מתן זרוע לחים וקיבה בזמן רש"י ובעלי התוספות באשכנז. ה. מאמר בעניין המחלוקת בברכת להכניסו בברית של אברהם אבינו – אם יש לברכו לפני המילה או לאחריו, ובמנהג הספרדים בזה. ו. מאמר רחב בעניין ההיתר לעשן סיגריות בזמנינו.
באוצר חושן משפט: א. בעניין תביעת הרחקה בגין הורדת ערך הנכס, כיום שהדרך שכל נכס עומד למכירה בבוא היום. ב. בשאלה אם מחל על חוב בלי להודיע ללווה ששכח לפרוע לו, האם יש לחוש בזה מחמת נתכוון לאכול חזיר ועלה בידו בשר טלה.
באוצר אבן העזר: בעניין אדם שאינו יכול להוליד אלא בהזרעה מלאכותית, האם הוא מקיים בזה מצות פו"ר והאם מחיוב לעשות כן.
באוצר זרעים: א. מאמר בעניין בהמה משותפת בבעלות כהן וישראל - האם הכהן יכול להאכילה בתרומה, ובדין בת כהן הנשואה לישראל שאכלה תרומה ועוד. ב. מאמר הדן בכלל דספק מתנות עניים לחומרא.
באוצר חקר ועיון: א. הערות על יסודות גדרי הכרעת רוב, תוך כדי דיון עיוני בשיטות לימוד שונות של חכמי הזמן. ב. מספר תשובות על השאלה למה אין מברכין על מצות ישוב א"י. ג. מאמר מקיף בעניין שיעור ‘כזית’ האם באמת הוא קטן בהרבה מחצי ביצה.
ובאוצר הספרים: מאמר נוסף בסדרה 'בעקבי יעקב', סיכומים ודיונים בעקבות הספר 'קהילות יעקב' על מסכת ערכין.

גיליון שבט התשע"ט: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=68819
התשע"ח: http://forum.otzar.org/download/file.php?id=54877


להורדה http://forum.otzar.org/download/file.ph ... 4b1932e371

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

Re: ירחון 'האוצר'

תגובהדורך נהר שלום » פרייטאג אפריל 03, 2020 4:33 pm

גיליון פסח http://forum.otzar.org/download/file.ph ... 068a9f9c28

בסייעתא דשמיא אנו מגישים כאן גיליון חדש מאור תורתנו הנצחית, תוכו רצוף אהבה מענייני פסח הבעל"ט.
באוצר הגנזים: שיעור מכתבי התלמידים על בדיקה וביטול, מהגאון רבי מרדכי גיפטר זצ"ל. וקטע נוסף מתוך ספר מנחת עני כת"י לבעל היד דוד.
באוצר הלכות חמץ ומצה: מאמר 'על האם חמץ נחשב לממונו, ואם נחשב לבעלים בכל איסורי הנאה שלו', וכן ב' מאמרים על הלכות מכירת חמץ, בנידון על מכירת חמץ בב' מדינות שיש ביניהן הפרשי שעות, ובחיוב הוצאת החמץ הנמכר מן הבית. מאמר סקירה היסטורי על השתלשלות מנהג איסור אכילת קטניות בפסח בצרפת ובאשכנז. מאמר מסכם על דין לכם במצה, והאם צריך להקנות את המצה לאורחים הבאים להתארח בליל הסדר. חקירות בדעת הגר"א הסובר שאכילת מצה כל שבעה היא מצות עשה מן התורה. ולסיום, מאמר החוקר את דברי מרן החת"ס זצ"ל שאכילת מצה בליל הסדר היא מצות האכילה היחידה שנותרה לנו כיום, לאור עוד מצוות אכילה נוספות שלכאורה נותרו לנו כיום.
באוצר ערבי פסחים: מאמר החוקר את שורש מנהג סיום מסכת הבא לפטור גם בכורות אחרים מתענית בערב פסח.
באוצר ליל הסדר: מאמר המשך בדין ברכה על נט"י בליל הסדר למי שאינו אוכל ב' כזיתות למוציא מצה, עם תשובה מהראש"ל שליט"א בעניין. מאמר מקיף על שיטות הגאונים והראשונים בביאור דין הגמרא על כמה מצות בוצעים בליל הסדר - האם מצה ומחצה, או ב' וג' מצות, כמנהג רובא דעלמא כיום. מאמר בעניין אכילת מצה מרור בזמן הזה ובזמן המקדש מתי הוא מן התורה, ומאמר מסכם בדעות האחרונים לעניין קיום ארבע כוסות במיץ ענבים. ובהגדה: מאמר המתחקה אחר שורש מצות סיפור יציאת מצרים בתורה וההבדל בין מצות זכירה לסיפור, ומקום קיום מצות 'והגדת לבנך' לעומת חיוב הסיפור הכללי. מאמר ארוך המסכם את דעות הראשונים והאחרונים בשאלת ברכת השיר מהי?, וכן מאמר בביאור פיסקת 'עבדים היינו' שבהגדה של פסח. מאמר על קידוש השם הנלמד מהצפרדעים. ולסיום מאמר המבאר את עומק מושג 'חירות' בתורתינו, לעומת משמעותו המערבית המסולפת.
בהמשך הגיליון: בהמשך לגיליון הקודם מאמר בדין נט"י לנוגע במקומות המכוסים - בזמננו, ומאמר בביאור דעת רעק"א בעניין שומרון אם היא עיר מוקפת חומה.
בחג המצות נגיל בדיצות, יסיר ה' מאיתנו כל המגיפות. ונזכה לאכול עוד השנה מן הזבחים ומן הפסחים אשר יגיע דמם לקיר המזבח לרצון. בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל אכי"ר.

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

Re: ירחון 'האוצר'

תגובהדורך נהר שלום » דינסטאג מאי 26, 2020 8:53 pm

גיליון מא
https://forum.otzar.org/download/file.php?id=90030
כולל הרבה גנזים נפלאים

נהר שלום
שר חמישים
תגובות: 66
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 07, 2015 3:48 pm

Re: ירחון 'האוצר'

תגובהדורך נהר שלום » פרייטאג יולי 24, 2020 4:28 pmצוריק צו “ועל פליטת בית סופריהם”

ווער איז אונליין

באנוצערס וואס דרייען זיך דא: נישטא קיין איינגעשריבענע באנוצערס און 3 געסט