השבת אבידה- א ניגון פון ר ' יו"ט עהרליך

ניגונים און זינגערס

אחראי: אחראי

א פלוט שפילער
אנשי שלומינו
תגובות: 6
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג נובעמבער 16, 2009 2:08 pm

השבת אבידה- א ניגון פון ר ' יו"ט עהרליך

תגובהדורך א פלוט שפילער » דינסטאג נובעמבער 17, 2009 7:14 am

אורחים נכבדים ויקרים
זקנים עם נערים
אפנה אליכם בדברים
את עזרתכם - אישים מוכשרים.

היות וראיתי שישנם כאן אנשים הבקיאים ומתמצאים בעניני ר' יו"ט עהרליך ז"ל, אבקש ממכם אם תוכלו לעזור לי למצוא את אשר קיוותה נפשי.
אני עוסק מזה זמן בעניני ר' יו"ט עהרליך ז"ל היה לי חלק בהדפסת ספרי "אוצרות הניגונים חלק א' וב' שאף דובר עליהם כאן בפארום.
ובכן שמעתי מבני המשפחה כי לר' יו"ט ז"ל היה שיר יפה מאוד שהיה שר אותו בבר מצווה ואני מאוד רוצה למצוא שיר זה.
השיר היה על הניגון ששר בטעייפ "שמע בני" "אין מיין מאמעס טעפלע ליגט דאך א פארמעגן וכו'".
תוכן השיר מבוסס על סיפור ב 9 יהודים שעמדו בעיבורו של רחוב והמתינו וחיפשו משהוא... העוברים ושבים ניסו לעצור ולשאול אולי יכולים אנו לעזור? אבל תשובת תשעת היהודים היתה לא! לא תוכלו לסייע לנו! אף גביר העיירה וראש העיר ג"כ ניסו לסייע אך התשובה היתה שלילית. עד שמרחוק נראה צועד בסך נער בר מצווה צעיר עם תפילין תחת שחיו, וכאן שמחו היהודים לאמר "הנה הוא יוכל לעזור לנו- כי מחפשים אנו עשירי למנין"...
מענין ומתאים לסגונו של ר' יו"ט עהרליך זצ"ל.
בקשתי שטוחה לפניכם אם תוכלו לברר על שיר זה אצל ידידיכם ומכריכם בכלל ובפרט כאן בפורום אשר נמצאים כאן עוד אנשים אשר הכירוהו, אם תוכלו לברר אולי שר זאת בבר מצוה של אחד ממכריכם ויש מזה הקלטה...
וכמו"כ בהזדמנות זו אני מחפש מאוד תמונות, מאמרים כתבות, שכתב הרה"ח הנ"ל בצייטונגען ומה שנכתב עליו, סיפורים וכן וורטים ממנו, ובקיצור כל מה שקשור לו.
אפשר גם ליצור עימי קשר ע"י הודעות פרטיות, ואיש את רעהו יעזורו.
תודה רבה מראש

אוועטאר
farshlufen
שר עשרים אלפים
תגובות: 22101
זיך איינגעשריבען אום: פרייטאג נובעמבער 16, 2007 8:26 am
לאקאציע: אויף די פאליצעס אין ספרים שאנק

תגובהדורך farshlufen » דינסטאג נובעמבער 17, 2009 7:31 am

שלום עליכם הרב "א פלוט שפילער" יהא בואכם לברכה.

דעם "טעיפ" [נישט סי די] האב איך אין מיין קאלעקציע, אויב איך פארשטיי אייך ריכטיג פרעגט איר נישט אויף דעם ניגון נאר אויף דעם סיפור אויף וואס דער ניגון איז מיוסד, מאדנע אז איך האב טאקע קיינמאל פארשטאנען דעם זמר'ל געהעריג, אבער אויף ר' יו"ט'ן ז"ל האב איך קיין פראגעס, אלעס איז מיוסד אויף תורה הקדושה ואמונה טהורה און לערנט אויס סיי פאר ערוואקסענע און אויך פאר די קליינווארג ווי אזוי צו דיענען דעם איינציגן בורא באהבה ויראה.

----

די צווי ביכער "אוצרות הניגונים" זענען ביי מיר אין שטוב שוין גוט פארנוצט, הרבה שאבנו מהם הרבה קבלנו מהם, תחזקנה ידיכם האלטס אן מייט די הייליגע ארבעט, איר זענט מחי' טויזענטער אידן.
סימן דלא ידע כלום, שבוחי.

א פלוט שפילער
אנשי שלומינו

השבת אבידה - תיקון וביאור

תגובהדורך א פלוט שפילער » דינסטאג נובעמבער 17, 2009 7:57 am

- כדי למנוע טעות ואי הבנה -
השיר אותו אני מחפש אינו נמצא באחד הטעייפס של אידיש נחת.
שיר זה היה שר אותו בסעודות בר מצוה בלבד.
השיר הזה היה מיוסד על הניגון הנ"ל שציינתי.
בתקווה שאחד יצליח להאיר עיני ולסייע לי.

אוועטאר
קרעמער
שר עשרים אלפים
תגובות: 28277
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג יוני 25, 2006 12:34 pm

תגובהדורך קרעמער » דינסטאג נובעמבער 17, 2009 11:10 am

את הסיפור הזה שמעתי שר' חיים מיכאל דוב ווייסמאנדל זצ"ל היה רגיל לספרו אצל מסיבות בר מצוה, מעולם לא שמעתי שר' יו"ט שר ניגון על זה.

א פלוט שפילער
אנשי שלומינו

תגובהדורך א פלוט שפילער » דינסטאג נובעמבער 17, 2009 7:24 pm

הנך מוסיף פרט מענין. כי לפי מיטב ידיעתי ר' יו"ט עהרלחך זצ"ל היה מאוד בידיות עם הרה"ג הנ"ל שהזכרת והטעייפ קול מבשר שר' יו"ט ז"ל הוציא היה אחר בירור וליבון הסוגיא ר' ח"מ ווייסמנדל ז"ל.
וא"כ מאוד יתכן או ששמע ריו"ט ממנו או להיפך...
עכ"פ אןם יש לך היכן לברר יהיה לי מכך תועלת גדולה.

אוועטאר
א גוטע זאך
שר העשר
תגובות: 38
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג נובעמבער 17, 2009 10:41 am
לאקאציע: אין א גוטע פלאץ

תגובהדורך א גוטע זאך » דינסטאג נובעמבער 17, 2009 7:24 pm

ווי טאקע קען מען באקומען די "אוצרות הנגינה" ספרים?

א פלוט שפילער
אנשי שלומינו

תגובהדורך א פלוט שפילער » זונטאג יוני 06, 2010 9:19 pm

אפשר יעצט אז דער עולם רעדט ארום דעם "ערליכע ניגונים" טעייפ איז א געלגנהייט מברר זיין וועגן דעם ענין...

יהיה כן
שר תשעת אלפים
תגובות: 9196
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג מאי 03, 2009 2:25 pm

תגובהדורך יהיה כן » זונטאג יוני 06, 2010 9:37 pm

הניגון [בעסער געזאגט 'התנועה'] הנ"ל שר' יו"ט מזמר על המילים 'אין מיין מאמע'ס טעפעלע', מושר הרבה בסטאלין קארלין, תנועה מתוקה יורד לחדרי בטן, א חידוש זיינע נאכמאכער'ס [פריד און דאמן] האבן עס נישט גענומען...

צוריק צו “היכל הנגינה”

ווער איז אונליין

באנוצערס וואס דרייען זיך דא: Google [Bot] און 12 געסט